loader
Porady

Wiertło Forstnera vs Wiertło łopatkowe

Wiertła to standardowe narzędzia dla majsterkowiczów. Pomagają w prawidłowym i precyzyjnym wierceniu. Wiertła typu Forstner i wiertła łopatkowe to popularne rodzaje wierteł. Ale różnica między wiertłem Forstnera a wiertłem łopatkowym pozwoli Ci zrozumieć, które z nich jest najlepsze.

Oba rodzaje wierteł są bardziej funkcjonalne, ale wiele osób woli wiertło typu Forstner. Końcówka Forstner jest idealna do wiercenia otworów w twardym drewnie, ponieważ jest bardziej wytrzymała i ma większą powierzchnię tnącą niż końcówki szpadlowe. Natomiast końcówki szpadlowe są idealne do projektów użytkowych, na przykład do wiercenia otworów w ścianach pod przewody hydrauliczne i elektryczne.

Są też inne kwestie, które należy rozważyć. Przeczytaj więc do końca tego artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!

Co to jest wiertło Forstnera?

Wiertła widełkowe wiercą płaski otwór i są niezastąpione przy różnych instalacjach okuć, gdy wymagana jest precyzyjna głębokość osadzenia. Można ich również używać na wiertarce do wiercenia otworów narożnych, otworów na zakładkę i otworów krawędziowych.

Dzisiejsze noski Forstnera mają nieco inną konstrukcję, z kształtem pierścienia szczelinowego i "spiczastą końcówką" zamiast "śruby prowadzącej". Jednak cel pozostaje zasadniczo ten sam.

Gdy wymagana jest absolutna precyzja i czystość wierconych otworów, końcówki Forstnera stosuje się w prasach wiertniczych. Można ich jednak używać także w wiertarkach ręcznych.

Zalety: Wiertła Forstnera zapewniają doskonałe rezultaty dzięki czystej powierzchni skrawania. Dzięki kilku sztuczkom Forstnera można nawet udekorować drewniany pokład za pomocą zestawu tych elementów. Można wywiercić otwór dokładnie tam, gdzie się chce, ponieważ trzeba pracować powoli i ostrożnie. Ponadto umożliwia wiercenie pod kątem.

Wady: Te wiertła są droższe w porównaniu z wiertłami szpadlowymi. Ale ich funkcjonalność na pewno Cię zadowoli. Ponadto, praca jest nieco wolniejsza i czasami się nagrzewa.

Co to jest wiertło łopatkowe?

Wiertła szpadlowe, zwane także łopatami ze względu na swój kształt, to narzędzia przeznaczone do przebijania drewna. Są one często używane do wymagających zadań, w których szybkość jest bardziej krytyczna niż czyszczenie otworów.

Po dokładnym wywierceniu otworów w drewnie, mają one tendencję do luzowania się po przejściu na drugą stronę. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać czystsze wykończenie, otwór jest zwykle wiercony po obu stronach, aby dopasować go do drewna.

Zalety: Wiertła te pozwalają na dokładne wywiercenie otworu w krótkim czasie. Cena jest zwykle niższa niż innych wariantów bitów. Można powiedzieć, że jest to najbardziej rozsądna część skrzynki narzędziowej stolarza.

Wady: Nie ma zbyt dużej różnorodności na rynku. Wiertła te mają tylko małe rozmiary bez zróżnicowania. Nie obsługują również cięcia pod kątem.

Kluczowe różnice: Wiertło Forstner a Wiertło Szpicakowe

Wiertło Forstner pozwala stolarzom wiercić otwory bez długiej "śruby prowadzącej", która skutecznie niszczy obrabiany element. Umożliwia ono również wiercenie czystych otworów z płaskim dnem.

Prosta konstrukcja wiertła łopatkowego umożliwia łatwą regulację ostrza. Można wiercić mniejsze otwory niż przekrój lub wykonać spiczasty otwór, odchylając boki.

Teraz nadszedł czas, aby poznać najważniejsze różnice między nimi. A więc zaczynamy!

Czystość

Wiertła widełkowe pozostawiają szczeliny o znacznie czystszych bokach i dnie. Z drugiej strony, wiertła szpadlowe zawsze wprowadzają dużo chaosu w swojej pracy.

Z tych dwóch opcji, wiertła Forstnera mogą wykonać najbardziej precyzyjne otwory. Chociaż nie są one tak szybkie jak wiertła szpadlowe, można nimi wiercić bardzo czyste i dokładne otwory. Wiertła te umożliwiają wiercenie otworów w powierzchniach pod określonym kątem.

Ponadto wiertła te można wykorzystać do dekoracji drewnianych pokładów. Nie można nimi jednak wywiercić otworu w drzewie. Można również wykonać wiele otworów o płaskim dnie.

Wiertło szpadlowe jest bardziej kłopotliwe niż wiertła Forstnera. W przypadku tych wierteł występuje częsty problem. Te wiertła mogą powodować odpryski w miejscu, z którego wychodzą. Jeśli jednak lubisz porządek, najlepsze są wiertła szpadlowe.

Prędkość

Wiertła widełkowe pracują z relatywnie mniejszą prędkością wiercenia. Z drugiej strony, do szybszego cięcia dobre są wiertła szpadlowe. Zostały one zaprojektowane z myślą o szybkości.

Forstner wie, jak wiercić czyste otwory. Mimo to jest wolniejsze niż wiertło szpadlowe. Ta końcówka jest cienka. Dlatego nie da się szybko przebić otworu, ponieważ można uszkodzić wiertło.

Czasami nie da się naprawić tego uszkodzenia. Produkt Forstner może być długo podgrzewany. Może to doprowadzić do zużycia wiertła i nieodwracalnych uszkodzeń. Dlatego należy robić przerwy w pracy z tymi narzędziami.

Końcówka szpadla jest najszybsza z tych dwóch narzędzi. Charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym i szybko penetruje drewno. Trzeba jednak mieć dużo siły, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu.

Zastosowanie

Wiertła widełkowe mogą wiercić w twardym drewnie, ponieważ są bardziej wytrzymałe i mają większą powierzchnię tnącą niż wiertła szpadlowe. Można nimi wykonywać również wiercenia dekoracyjne. Ponadto wiertło łopatkowe doskonale nadaje się do prac inżynieryjnych, takich jak wiercenie otworów w ścianach pod instalacje wodno-kanalizacyjne lub elektryczne.

Dokładność

Wiertła widełkowe mogą wiercić z dużą dokładnością. Jednak jeśli chodzi o czyszczenie, wiertła szpadlowe nie są tak dobre. W porównaniu z wiertłami Forstnera wiertło szpadlowe powoduje więcej chaosu.

Użycie tego wiertła do drewna może spowodować powstanie chropowatej powierzchni. W efekcie powstają odłamki.

Wiertło łopatkowe jest także trudne do opanowania podczas wiercenia. Czasami wiertło może wyślizgnąć się z ręki. Natomiast wiertła Forstnera zapewniają większą kontrolę podczas wiercenia. Dzieje się tak dlatego, że ich moment obrotowy nie jest podobny do momentu obrotowego wierteł Forstnera.

Rozmiar i głębokość otworu

Końcówki Forstnera i szpicaki są dostępne w różnych rozmiarach. Forstner zazwyczaj ma zakres od 1/4″ do 2-1/4″. Jest to około 10 mm-90 mm.

Z drugiej strony, wiertła łopatkowe zwykle mają zakres od około 1/4″ do 1-1/2″. Jest to w przybliżeniu od 10 mm do 36 mm. Niektóre wiertła łopatkowe mają rozmiar około 6 mm. Oprócz średnicy, należy wziąć pod uwagę głębokość otworu.

Wiertła szpadlowe mogą wiercić głębsze otwory. I na koniec, Forstner ujawnia mniejsze otwory pomiędzy tymi dwoma wiertłami.

Zestaw wierteł Forstner

PORTER-CABLE Zestaw wierteł Forstner

 • Te wysokiej jakości wiertła Forstnera są wykonane z hartowanej stali, aby zapewnić długą żywotność.
 • Wiertła Forstner mają luźne zęby do szybkiego przebijania, czyszczenia i gładkiego wykończenia.
 • Ten zestaw końcówek Forstner Porter-Cable posiada zoptymalizowane kąty cięcia do tworzenia otworów o płaskim dnie.
 • Zestaw wierteł Forstner jest dostępny w walizce transportowej ułatwiającej użytkowanie i przenoszenie.
Kup na Amazon

Przede wszystkim jest to fantastyczny zestaw Forstnera, który z pewnością nie zawiedzie. Firma PORTER-CABLE od ponad 100 lat jest jednym z wiodących producentów elektronarzędzi i narzędzi akumulatorowych, akcesoriów i sprzętu do obróbki drewna. Jak wszystkie idealne wiertła, ma zoptymalizowane kąty cięcia, które ułatwiają wiercenie płaskich otworów i tworzenie płynnych linii wykończeniowych.

Ponadto okucia elementów gwarantują, że zachowają one swoją wytrzymałość i trwałość przez wiele lat bez widocznych uszkodzeń. Nie musisz się martwić o właściwy rozmiar i o to, czy zestaw zawiera to, czego potrzebujesz.

Wiertła widełkowe mogą wiercić otwory z płaskim dnem, otwory pod kątem i otwory nakładane. Wiertła łopatkowe mogą wykonywać otwory nieprzelotowe z płaskim dnem. Umożliwia to wywiercenie kilku otworów w krótkim czasie. Wiertła te są zwykle preferowane do miękkiego drewna. Użycie tego wiertła w twardym drewnie może powodować powstawanie większej ilości zanieczyszczeń. Ponadto, powoduje, że powierzchnia jest ostra dla grubych włókien.

Końcówki Forstnera mają płaskie ostrza i obwodowe krawędzie tnące. Natomiast wiertła szpadlowe mają płaskie ostrze z ostrym wierzchołkiem pośrodku.

Ponadto, to wiertło ma czternaście różnych części od 1" do 2". Ponieważ ta jakość jest dostępna w przystępnej cenie, na pewno nie chcesz przegapić produktu, który jest idealny do obróbki drewna i ułatwia życie.

 • Wykonany z hartowanej stali, zestaw ten jest zoptymalizowany pod kątem cięcia, aby szybko wykonać płaski otwór o powtarzalnych właściwościach. Akcesoria Forstner mają przystępną cenę, są dostępne w różnych rozmiarach od 1/4" do 2" i oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

 • Walizki transportowe powinny być lepszej jakości. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych gór. Częste przegrzewanie się produktu może być kłopotliwe.

Zestaw wierteł łopatkowych

IRWIN Tools Blue-Groove Pro Spade Bit Set

 • To wiertło z ostrym odprowadzaniem wiórów jest 4x szybsze niż standardowe.
 • Każde wiertło ma dwa końce, aby zamknąć otwór i zmniejszyć ryzyko złamania.
 • Duży trzonek tnący zapewnia większą wytrzymałość.
 • Końcówka ostrza ma sześciokątną szczelinę, która minimalizuje ślizganie się wiertła i deformację dzioba.
 • Końcówka pasuje do większości standardowych uchwytów.
Kup na Amazon

Ten piękny zestaw 17 ostrzy firmy Irwin Tools jest częścią serii szczypiec SPEEDBOR. W kanale zastosowano opatentowaną przez firmę Irwin konstrukcję Blue-Groove, która jest szybsza dzięki szybszemu odprowadzaniu wiórów.

Aby zapobiec pękaniu podczas wiercenia, na każdym końcu zastosowano podwójny pręt do zaznaczania zewnętrznej strony otworu, co zapewnia czystsze wykończenie. Każde ostrze ma grubszą powierzchnię tnącą i znacznie większy trzonek niż inne wiertła Irwin, co zapewnia większą wytrzymałość.

Bity te mają małą powierzchnię tnącą, która zapewnia mniejsze tarcie. Pozwala to również przezwyciężyć wytwarzane ciepło. Dzięki temu można używać tych wierteł przez dłuższy czas. Należy jednak uważać, aby nie wiercić z małą prędkością.

Zestaw wierteł ma sześciokątne rowki, które minimalizują poślizg w standardowym uchwycie i są kompatybilne z wiertłami calowymi. Kierownicy są również proszeni o szybsze i wygodniejsze dokonywanie drobnych zmian.

 • Blue-Groove szybciej usuwa wióry z perforowanych powierzchni, zwiększając ogólną prędkość pracy. Każda ostroga podąża za zewnętrzną powierzchnią otworu podczas wiercenia, co zapewnia czyste otwory z mniejszą ilością odprysków. Każda końcówka ma o 40% grubsze krawędzie tnące i o 25% większy trzon w porównaniu z poprzednimi elementami firmy IRWIN, co zwiększa niezawodność i wytrzymałość. Dołączone chwyty 1/4″ zmniejszają poślizg w standardowych uchwytach. Można ich używać ze wszystkimi uchwytami 1/4″, nawet z wiertarkami udarowymi.

 • Niektórzy klienci narzekają na obudowę. Ma ona plastikową płytę, która składa się i rozkłada z każdej strony. Sprawdzają się one dobrze, ale należy pamiętać o przycinaniu nad kawałkami drewna.

Którego z nich powinienem użyć?

Teraz należy się zastanowić, którego z nich powinienem użyć. Obydwa wiertła mają lepsze funkcje i specjalne właściwości.

Jeśli chcesz wiercić czysto, możesz użyć wiertła Forstner PORTER-CABLE. Ponadto oferują one możliwość cięcia pod kątem. Można znaleźć różnice w różnych rozmiarach obręczy.

Końcówki Forstnera są idealne do precyzyjnego wiercenia w narożnikach. Dostępne są w małych i dużych rozmiarach. Cena jest jednak wyższa w porównaniu z zestawem noży SPEEDBOR firmy IRWIN Tools.

Z drugiej strony, jeśli chcesz szybciej wykonywać płaskie otwory, możesz użyć noża SPEEDBOR firmy IRWIN Tools. Świetnie nadaje się do wiercenia niestandardowego, ale jest trudny do wiercenia pod kątem.

Powinieneś zdać sobie sprawę, że główna różnica między nimi to nie tylko wygląd, ale także precyzja, czystość cięcia i szybkość. Jednak każdy z tych elementów ma swoje unikalne zastosowanie i to powinno być najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, który z nich kupić.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bitów Forstnera i bitów szpadlowych

Czy bity Forstnera są lepsze od bitów szpadlowych?

Zastosowanie wierteł zależy od zadania, do którego są używane. Jeśli chcesz uzyskać schludny i czysty otwór, powinieneś wybrać Forstner. Dlatego, jeśli chcesz wiercić dużo otworów, rozważ zakup wiertła Forstner. Wiertła szpadlowe są często używane do wykonywania nieostrych otworów. Jeśli więc nie przepadasz za czyszczeniem, możesz wybrać wiertło szpadlowe. Jest ono idealne do wiercenia dużej liczby otworów w krótkim czasie.

Dlaczego miałbym używać wiertła widiowego?

Głównym celem cięcia jest oczyszczenie gładkich otworów na spodzie drewna. To właśnie zapewnia wiertło Forstnera. Można go również używać do wiercenia otworów mosiężnych, otworów o dużej średnicy i otworów kątowych. Osprzęt ten nadaje się również do pracy z czystymi blachami. Mają one różne rozmiary. Jeśli potrzebujesz precyzyjnych lub dekoracyjnych wierteł, bez wątpienia możesz użyć właśnie tego.

Kiedy można użyć wiertła łopatkowego?

Wiertło to jest przeznaczone do obróbki drewna, sklejki i niektórych tworzyw sztucznych. Wierci szybko i z niezwykłą dokładnością. Ponieważ mają poszarpany otwór, zwykle można ich używać do wiercenia w miejscach, które są później zakryte lub ogólnie niewidoczne. Doskonałym przykładem jest to, że hydraulicy i elektrycy przewiercają się przez drewno, gdy muszą przejść przez rury lub przewody.

Czy można używać wierteł z łopatką w wiertarce?

Wiertła szpadlowe można stosować zarówno do wiercenia ręcznego, jak i w prasie wiertniczej. Jednak zazwyczaj nie powinno się ich używać. Takie wiertła mają tendencję do zakleszczania się w innych miejscach. Jeśli używasz wiertarek ręcznych, możesz przełączyć spust i natychmiast zatrzymać obroty. Wiertarka nadal się obraca i zatrzymuje się powoli nawet po wyłączeniu. Może to spowodować uszkodzenie silnika i wywierać na niego nacisk.

Czy można używać wiertarki ręcznej z wiertłem Forstnera?

Tak, można używać wiertła Forstnera na wiertarce ręcznej. Można korzystać z połączenia bezprzewodowego o niskiej prędkości, ponieważ jest ono wolniejsze. Należy chronić ją przed przeszkodami i zapewnić prawidłowe lądowanie obrabianego przedmiotu. Użyj elementu, który zajmuje największą przestrzeń między dwoma kołkami, i wyreguluj go tak, aby podczas opuszczania widoczne były krawędzie detali.

Ostateczny werdykt

Po zapoznaniu się z przewodnikiem "Bity Forstner vs bity Spade" możesz podjąć decyzję o zakupie. Zawsze pamiętaj o jednej rzeczy, zanim podejmiesz decyzję o zakupie, wybierz jedno z nich na podstawie funkcjonalności.

Jeśli potrzebujesz czystego otworu, wybierz Forstner. Jak wspomniano powyżej, może on wiercić precyzyjne otwory o płaskim dnie. Dlatego, jeśli musisz wywiercić wiele otworów, rozważ zakup frezu.

Nie jest on jednak tak szybki jak wiertła szpadlowe. Jest jednak idealny do wykonania idealnego otworu. Perfekcjoniści często sugerują się tymi produktami.

Z drugiej strony, do wykonywania zgrubnych otworów można używać wierteł szpadlowych. Jeśli więc zależy Ci na czystości, wybierz wiertła łopatkowe. W każdym razie mogą one pracować szybciej niż wiertła Forstnersa.

Jeśli musisz szybko wywiercić dużą liczbę otworów, ta końcówka jest idealna. Jest ono również nieco tańsze. Należy jednak uważać, aby nie ciąć nim metalu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie narzędzia.

Streszczenie artykułu

 • Co to jest wiertło Forstnera?
 • Co to jest wiertło łopatkowe?
 • Kluczowe różnice: Wiertło Forstner vs Wiertło Szpicakowe
  • Zestaw wierteł widełkowych PORTER-CABLE
  • Zestaw wierteł szpicakowych IRWIN Tools Blue-Groove Pro
  • Którego z nich powinienem użyć?
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące wierteł Forstnera i wierteł szpicaków
  • Ostateczny werdykt