loader
Usuwanie pni

3 sposoby na usunięcie pniaka bez frezarki


Po wynajęciu firmy oferującej usługi komercyjne do usunięcia drzewa, za dodatkową opłatą może ona również usunąć pozostałe pniaki. Można też wynająć inną firmę, która wykona tę pracę. Jeśli jednak ściąłeś drzewo samodzielnie, zadanie usunięcia pniaka pozostawia się Tobie - i może to być równie trudne, jak usunięcie samego drzewa. Można wynająć firmę, która przyjedzie z dużą mechaniczną szlifierką, aby zamienić pień w trociny, ale może to być kosztowne. Komercyjne usuwanie pniaków może kosztować nawet 500 dolarów za duży pniak lub taki, który znajduje się w trudnym miejscu. Można również wynająć szlifierkę do pniaków za $100 do $200 dziennie, ale uzyskanie tego narzędzia na miejscu i używać go bezpiecznie nie jest łatwym wyczynem. Ale istnieje kilka metod, które można wykorzystać do wykonania tej pracy bez kosztów wykonawcy lub dużego sprzętu.

Kiedy usunąć pień drzewa?
Pniak można usunąć w dowolnym momencie po ścięciu drzewa, ale ręczne usuwanie jest czasami łatwiejsze, jeżeli pniak nieco się zestarzał i wyschnął.1 Jeżeli masz możliwość pozostawienia pniaka na miejscu przez cały rok lub nawet dwa, wyschnięte drewno może być łatwiejsze do wycięcia niż w przypadku nowego pniaka, który jest jeszcze zielony. Usuwanie chemiczne należy jednak rozpocząć natychmiast po usunięciu drzewa.


Metoda ręczna
Małe i średnie pniaki można usunąć starą, dobrą pracą mięśni. Ale większe pniaki mogą wymagać tak dużo pracy, że nie jest to praktyczne - chyba że możesz wyciągnąć go z ziemi za pomocą łańcucha przymocowanego do tylnej części pickupa. W przypadku większych pniaków należy zastosować metodę chemiczną. Przydatnym narzędziem do ręcznego usuwania pniaków jest motyka, która ma szeroki koniec do kopania i zaostrzony koniec do krojenia. Każdy ma jednak swoje ulubione narzędzia, a im więcej różnych narzędzi do kopania i cięcia masz pod ręką, tym lepiej. W przypadku większych pniaków można skorzystać z pomocy jednego lub dwóch pomocników, aby przyspieszyć pracę.1

Metryka projektu
Czas pracy: 3 do 12 godzin, w zależności od wielkości pniaka
Czas całkowity: taki sam
Koszt materiałów: Solidny drążek do kopania kosztuje od 30 do 50 dolarów. Piły kabłąkowe kosztują od 10 do 30 dolarów, w zależności od rozmiaru. Motyka kosztuje od 15 do 50 dolarów. Dobra siekiera kosztuje zazwyczaj 30-40 dolarów.

Czego będziesz potrzebował
Sprzęt/narzędzia


Łopata
Ciężki stalowy pręt do kopania
Motyka
Mała piła kabłąkowa
Duża piła kabłąkowa
Siekiera
Buty o stalowych noskach i rękawice robocze

Instrukcje
Szerokim końcem motyki przekopujemy pień dookoła.
Po spulchnieniu ziemi należy ją usunąć łopatą. Przygotuj się na usunięcie dużej ilości ziemi. Im większy pień, tym więcej ziemi trzeba będzie przenieść. Jest to konieczne, aby uzyskać dostęp do wszystkich korzeni, które wymagają przycięcia.
Użyj drugiego końca motyki, aby zacząć wycinać drogę przez korzenie drzewa. Można również użyć małej piły łukowej do przecinania korzeni w miarę ich odsłaniania.
Wykopuj i przecinaj drogę pod bryłą korzeniową do korzenia palowego. W przypadku wszystkich drzew, z wyjątkiem najmniejszych, korzenie palowe będą na tyle duże, że konieczne będzie ich przecięcie siekierą lub dużą piłą kabłąkową. Przed cięciem usuń nadmiar zanieczyszczeń z korzenia za pomocą mokrej szmaty.
Przecinaj korzeń za pomocą siekiery lub piły kabłąkowej. Zanim zaczniesz wymachiwać siekierą, upewnij się, że teren jest wolny od ludzi, zwierząt domowych i przedmiotów. Ostrożnie wyceluj siekierę, aby nie uderzyła w ziemię (co spowodowałoby stępienie ostrza). Podczas posługiwania się siekierą zawsze noś buty ze stalowymi noskami.
używanie siekiery do rozłupywania pniaków drzew
 The Spruce / Ana Cadena 
Ostrzeżenie!
Najlepiej nie używać siekiery, jeśli nie zostało się przeszkolonym w zakresie prawidłowego posługiwania się nią. W niewprawnych rękach siekiera jest niebezpieczna. Jeśli nie czujesz się pewnie, spróbuj użyć piły łukowej do wszystkich cięć. Może to wymagać więcej kopania, aby odsłonić korzenie, ale będzie bezpieczniejsze.

Metoda chemiczna
Dla tych, którzy nie są w stanie podjąć wysiłku fizycznego lub mają zbyt duży pień drzewa, aby usunąć go ręcznie, istnieje łatwiejsza - choć znacznie wolniejsza - metoda. Całe drewno w końcu rozkłada się i gnije, a proces ten można przyspieszyć, utrzymując pniak w stanie wilgotnym i dodając azotu w postaci nawozu o wysokiej zawartości azotu lub granulek do usuwania pniaków na bazie azotanu potasu. Nie jest to proces natychmiastowy - może trwać kilka miesięcy, a nawet rok lub tak, zanim kikut zniknie całkowicie - ale jest to dość łatwe.

Metryka projektu
Czas pracy: 1 do 3 godzin, w zależności od wielkości pniaka
Całkowity czas: do 1 pełnego roku
Koszt materiałów: Chemiczne produkty do usuwania pniaków kosztują od 5 do 10 dolarów za 1-funtowy pojemnik. Piła łańcuchowa może kosztować od 50 USD (elektryczna) do 300 USD (gazowa).
Co będzie potrzebne
Narzędzia/sprzęty:

Wiertarka i duży bit
Piła łańcuchowa (gazowa, elektryczna lub akumulatorowa)
Plastikowa plandeka
Materiały:

Ściółka ogrodowa
Nawóz ogrodowy o wysokiej zawartości azotu lub granulki do usuwania pniaków drzew z azotanem potasu
Instrukcje
Za pomocą piły łańcuchowej lub łukowej należy ściąć pień tak blisko ziemi, jak to tylko możliwe, nie dopuszczając do uderzenia zębów piły łańcuchowej o ziemię (spowoduje to stępienie łańcucha). Do tej części pracy należy założyć buty o stalowych noskach.
Wywierć w wielu miejscach pniaka otwory o głębokości kilku centymetrów, używając największego i najszerszego wiertła, jakie posiadasz. Im szersze i głębsze otwory, tym lepiej.
Wypełnij te otwory najpierw wodą, a następnie nawozem z dużą zawartością azotu lub granulkami do usuwania pniaków.
Namoczyć ziemię wokół pniaka. Przykryj pniak plastikową plandeką. Plandeka będzie działać jako bariera, aby pomóc zatrzymać wilgoć w i wokół pniaka. Wilgoć jest potężnym sprzymierzeńcem, aby mieć po swojej stronie dla tego projektu.
Nałóż organiczną ściółkę na plastikową plandekę i dokładnie ją podlej. Organiczna ściółka, taka jak kora drzew lub siano, zatrzyma dodatkową wilgoć, dzięki czemu obszar będzie jeszcze bardziej wilgotny. Mokra ściółka jest również ciężka, co pomoże obciążyć plandekę, aby nie zwiewała. Aby uzyskać dodatkowy ciężar, na plandekę można wrzucić kilka ciężkich kamieni. Ściółka służy również do ukrycia plandeki przed widokiem publicznym. Przykryty ściółką pień drzewa będzie niewidoczny, gdy zacznie gnić. Można nawet przykryć ściółkowany obszar różnymi donicami z roślinami i ogrodami pojemnikowymi.
W ciągu najbliższych tygodni należy okresowo usuwać ściółkę i plandekę, podlewać pniak większą ilością wody i azotu, a następnie ponownie go przykryć. W tym celu należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ całkowite obumarcie pniaka może potrwać jeszcze jakiś czas. Będzie to jednak znacznie szybsze niż proces gnicia zachodzący normalnie w przyrodzie.
Po 4 do 6 tygodniach pniak może stać się na tyle miękki i gąbczasty, że można zacząć go rozłupywać siekierą. Drewno, którego nie da się rozłupać i usunąć, należy ponownie potraktować wodą z azotem. W pewnym momencie można zakopać pozostałości i pozwolić im dokończyć proces rozkładu pod ziemią.

Metoda spalania
Istnieje produkt do usuwania pniaków drzew, który jest w postaci sproszkowanej, o nazwie "Stump-Out", który jest przeznaczony do rozbicia włókien drzewnych pniaków, pozostawiając je porowate.1 Porowate drewno następnie łatwo absorbuje naftę. Po nasączeniu porowatego drewna naftą i zapaleniu, zaczyna się ono palić, a ogień wkrótce staje się słabym, tlącym się płomieniem. Jeśli użycie nafty i płomienia jest dla Ciebie do przyjęcia (i dozwolone w Twojej społeczności), jest to kolejna tania i łatwa opcja usunięcia pniaka.

Wskazówki dotyczące usuwania pniaków
Podczas ręcznego wykopywania pniaka pomocne może być użycie węża lub myjki ciśnieniowej, aby zmyć brud i odsłonić korzenie podczas kopania w dół.
Główne korzenie nie muszą być usuwane, gdy główna część pniaka zostanie oddzielona od korzeni i usunięta. Korzenie zakopane pod ziemią z czasem naturalnie obumierają. Jeśli korzenie zaczną wypuszczać odrosty, zastosowanie chemicznego środka do zwalczania zarośli zatrzyma ich wzrost.
Utylizacja dużych pniaków drzew może być trudna. W celu uzyskania informacji na temat sposobu i miejsca utylizacji dużych odpadów ogrodowych należy skontaktować się z lokalnymi władzami odpowiedzialnymi za utylizację odpadów.