loader
Porady

Jak wybrać frezarkę do metalu?

Frezowanie to obróbka dowolnego materiału na specjalnym narzędziu skrawającym, które ruchem posuwisto-zwrotnym obraca obrabiany przedmiot pod swoją ostrą krawędzią. Bez frezowania, polegającego na usuwaniu metalu z powierzchni obrabianego przedmiotu, praktycznie nie jest możliwa poważna obróbka złożonych przedmiotów. Każdy warsztat lub punkt naprawczy nie może obejść się bez doboru i dalszego wykorzystania specjalistycznych maszyn i mechanizmów przeznaczonych do wiercenia, ostrzenia lub innej obróbki powierzchni metodą mechaniczną, zwłaszcza bez frezowania.

Treść artykułu:

 • 1 Wybór typu frezarki
 • 2 Frezowanie uniwersalne
  • 2.1 Frezarki poziome
  • 2.2 Uniwersalny
  • 2.3 Frezarki z pionową konsolą
  • 2.4 Maszyny bez konsoli
 • 3 Główne punkty selekcji

Wybór typu frezarki

Istnieje wiele różnych typów frezarek. Każdy z tych typów obrabiarek ma inną funkcję i zastosowanie oraz jest wybierany do konkretnego zastosowania. Aby wybrać frezarkę do metalu dla małego sklepu lub warsztatu i używać jej z maksymalną wydajnością, konieczne jest zrozumienie ich klasyfikacji i wyjaśnienie możliwości mechanizmu.

Działanie maszyny, opiera się na ruchu frezu, specjalnego narzędzia tnącego przymocowanego do wrzeciona. Gdy narzędzie zaczyna się poruszać, podawany jest do niego obrabiany przedmiot - przy obracającym się stole urządzenia: ręcznie lub w trybie "automatycznym", z zaprogramowanym przejściem przedmiotu pod frezem. W zależności od rodzaju wybranej maszyny, możliwe jest poziome cięcie powierzchni materiału, "fazowanie" jej zgodnie z rysunkiem, obróbka końcówek, spiralne cięcie detalu lub wykonywanie w nim nacięć w określonej kolejności, zgodnie z rysunkiem i wymiarami.

Konstruktorzy opracowali wiele modyfikacji frezarek służących do obróbki materiałów metodą frezowania. Istnieje jednak lista najbardziej niezbędnych w produkcji, które są uważane za podstawowe.

Frezarki, zgodnie z metodą obróbki powierzchni produktu, są podzielone na pewne grupy, z własnymi podgrupami i typami. Najpopularniejsze typy to poziomy, pionowy i uniwersalny. Aby wybrać frezarkę, która zapewni udaną działalność produkcyjną, konieczne jest poznanie możliwości urządzenia.

Przy wyborze frezarki należy wziąć pod uwagę następujące kryteria

 • moc, od której zależeć będzie zużycie energii i wydajność;
 • wielkość stołu, która określa maksymalną długość obrabianego elementu;
 • Prędkość obrotowa wrzeciona - wydajność obrabiarki zależy od obrabianego materiału oraz zastosowania odpowiedniego osprzętu.

Frezarki uniwersalne

Frezarki te mają poziomo ustawione wrzeciono i są przeznaczone do cięcia przedmiotów o stosunkowo niewielkich rozmiarach i wadze. Ten typ maszyny tnie przedmioty obrabiane różnymi rodzajami narzędzi: okrągłymi, cylindrycznymi, kątowymi, końcowymi i czołowymi. Maszyny te, niezależnie od wybranej modyfikacji, pozwalają na obróbkę powierzchni metalowych detali w pionie, wykonywanie poziomego fazowania i cięcia spiralnego, rowków i narożników w detalach. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych operacji związanych z rozłupywaniem lub spiralnym przesuwem detalu pod krawędzią frezu, czynności te wykonuje się ręcznie, przy użyciu dodatkowego oprzyrządowania mocowanego na stole.

Przy wyborze tych modeli należy pamiętać, że ich konstrukcja jest dość skomplikowana. Główne mechanizmy znajdują się w piwnicy, a jednostka wrzecionowa i przekładnia wewnątrz obudowy. Trzpień z narzędziem tnącym jest utrzymywany w miejscu przez pień z wieszakami. Wspornik z przekładnią mechanizmu, przesuwa się po pionowych prowadnicach. Mechanizm obrotowy, służący do obracania stołu wokół osi o 45°, umieszczony jest na płozach prowadnic konsoli. Dzięki temu rozwiązaniu technicznemu stół z zamocowanym elementem może być prowadzony poziomo, pod dowolnym kątem, w stosunku do krawędzi skrawającej narzędzia metalowego.

Frezowanie poziome

Ten typ jest jednym z najczęściej występujących. Wariant ten jest bardzo prosty w praktycznej pracy i konserwacji. Składa się ona z łoża maszyny z poziomym wrzecionem, w którym znajduje się frez, przekładni oraz stołu, który porusza się w poziomie, pionie i prostopadle. Maszyny te są nie tylko proste, ale również wytrzymałe - dzięki czemu stanowią właściwy wybór dla każdego warsztatu.

Frezarki uniwersalne

Frezarki te posiadają dodatkową głowicę wrzecionową na ruchomym pniu. Dzięki temu narzędzie tnące może być obracane pod dowolnym kątem w stosunku do przedmiotu obrabianego w dwóch różnych płaszczyznach. Produkty te są zdolne do cięcia metalu, oddzielnie lub jednocześnie, z dwoma wrzecionami zainstalowanych narzędzi. Większy stopień uniwersalności takich maszyn na metalu, daje instalacja nakładanej głowicy frezującej, która jest zainstalowana na obrotowym. Ten typ obrabiarek do metalu pozwala nie tylko na frezowanie detalu, ale także na wiercenie, pogłębianie lub wiercenie części, dlatego często znajdują się one na liście branych pod uwagę przy wyborze sprzętu.

Modyfikacje maszyn nie posiadają konsoli; zamiast tego, wózek przesuwa się wzdłuż prowadnic łoża, umożliwiając zamocowanie stołu i wyposażenia dodatkowego. Urządzenie to jest uniwersalne i przeznaczone do obróbki metalu w zakładach doświadczalnych i narzędziowniach.

Pionowe frezarki wysięgnikowe

W przeciwieństwie do poprzednich modeli, te frezarki do metalu mają pionowe wrzeciono. Niektóre modele oferują również możliwość przesuwania wrzeciona wzdłuż osi i wykonywania obrotów poziomych, co znacznie rozszerza funkcje obrabiarki. Frez jest umieszczony w specjalnym stożku w trzpieniu. Frezowanie metalu na takich maszynach może odbywać się nie tylko poprzez podnoszenie stołu, ale również poprzez pionowe operacje narzędziem tnącym. Dzięki zastosowaniu specjalnego trzpienia, na tego typu urządzeniach możliwa jest również obróbka detali za pomocą frezów tarczowych.

Maszyny bezramienne Absolute

Te maszyny do metalu pozwala na frezowanie pionowych, poziomych, nachylonych powierzchni i szczelin, i został zaprojektowany do pracy na metalowych przedmiotów o dużych rozmiarach i znacznej wadze. W tych maszynach nie ma konsoli, ruch płozy i stołu odbywa się na prowadnicy łóżka zamocowanej w fundamencie.

Dzięki rozwiązaniom inżynieryjnym, konstrukcja frezarki o wysokiej sztywności umożliwia cięcie metalu z większą precyzją niż maszyny typu konsolowego oraz obróbkę elementów o dużych gabarytach i znacznej masie. W tych maszynach głowica wrzeciona, która jest jednocześnie przekładnią, przesuwa się na prowadnicach. Wrzeciono i tuleja poruszają się wzdłuż osi, aby dopasować frez do metalu do wymaganego rozmiaru.

Cechy wyboru

Przy wyborze frezarki należy zwrócić uwagę na kilka cech.

Film o frezarkach:

https://youtu.be/yjV5dwtuREs

 • Przy obróbce materiałów, które nie mają wysokich wartości wytrzymałości (tworzywa sztuczne, drewno lub metale nieżelazne), nie ma sensu kupować urządzeń o dużej mocy.
 • Rozmiar i waga wybranej frezarki powinny być wystarczające do normalnego użytkowania w pomieszczeniach. Stacjonarne urządzenia o wadze ponad 100 kg umożliwiają obróbkę dużych elementów. Jednak podczas obsługi takich maszyn należy wziąć pod uwagę pustą przestrzeń w podłodze, aby upewnić się, że utrzyma ona ten ciężar.
 • Zasilacz do wybranej maszyny musi być odpowiedni do wydajności sieci elektrycznej w pomieszczeniu, w którym będzie ona używana.