loader
Porady

Maszyny do powielania kluczy

Zamki szyfrowe w blokach mieszkalnych są bardzo rzadkie, więc dla właścicieli posiadanie dobrej jakości klucza do drzwi wejściowych jest uważane za pewny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa ich domu. Ze względu na rosnącą złożoność konfiguracji kluczy i różnorodność modeli kluczy, czasy, kiedy można było samodzielnie wykonać duplikat przy użyciu blankietu, który wygląda podobnie do niego, należą do przeszłości. W dzisiejszych czasach klucze mogą być wykonywane tylko przy użyciu specjalnych maszyn.

Treść artykułu:

 • 1 Odmiany i kryteria wyboru
 • 2 Sprzęt chiński
 • 3 Sprzęt turecki
 • 4 Wyposażenie produkcji krajowej

Kryteria selekcji i odmiany

Maszyny do produkcji kluczy mogą być:

 • pionowe lub poziome - w zależności od konstrukcji łóżka;
 • według możliwości technicznych - uniwersalne, specjalne lub specjalistyczne;
 • Według metody reprodukcji części roboczej - za pomocą głowicy kopiującej, która zawiera dwa (lub więcej) młyny, lub za pomocą programowej metody konfiguracji zadań;
 • Importowane lub produkowane w kraju.

Wybierając rodzaj maszyny, skup się przede wszystkim na jej możliwościach. Do wykonywania duplikatów kluczy o prostych kształtach odpowiedni jest mechaniczny napęd frezów, ale bardziej skomplikowane wersje wykonywane są przez maszyny ze sterowaniem elektronicznym. Wszystkie znane modele, zarówno rosyjskie, jak i importowane, są zasilane z domowego gniazdka elektrycznego 220 V.

Na rynku rosyjskim dostępne są maszyny głównie z trzech krajów - Chin, Turcji i Włoch. W tym samym czasie rzemieślnicy mają możliwość zakupu i rosyjskich maszyn do wyrobu kluczy, produkowanych przez firmę Peterkluch.

Wybór odpowiedniego modelu jest dokonywany według tych parametrów:

 • Przez wszechstronność, gdy proste resetowanie kopiowanie młynów głowy może stosunkowo szybko produkować produkt o innych rozmiarach i konfiguracjach.
 • Jeśli chodzi o kompleksowość obsługi: dla małych warsztatów lub prywatnych firm wygodniejsze są maszyny, które nie wymagają skomplikowanego oprogramowania. Dla potrzeb serwisu, oraz przy dużej nomenklaturze zleceń wygodniej jest stosować maszyny z programowalnymi sondami chipowymi, które pełnią rolę kopiarek.
 • Pod względem kompaktowości. Maszyny typu pionowego zajmują mniej miejsca i są wręcz stołowe. Maszyny z poziomo ustawionymi wózkami frezującymi są bardziej uniwersalne. Są one również typu stołowego, ale wszystkie inne rzeczy są równe, zajmują więcej miejsca na stole / stole warsztatowym.

Frezarka do kluczy hiszpańskich

Maszyna do powielania kluczy Leader 388L

Wenxing 203 Tokarka

Maszyny chińskie

Niewątpliwym liderem jest firma Wenxing, której maszyny Wenxing 100E, Wenxing 100G, Wenxing 988C itp. pokrywają dużą część zapotrzebowania na urządzenia o podobnym profilu.

Chińskie maszyny od Wenxing charakteryzują się następującymi cechami:

 • wszechstronność (może produkować wyroby płaskie, motoryzacyjne, garażowe, z sejfów, fińskie itp;)
 • łatwość konserwacji i regulacji;
 • niezawodność w użytkowaniu (producent ma duże doświadczenie w projektowaniu tego typu urządzeń).

Ograniczeniem produktów Wenxing jest to, że nie wszystkie typy są w stanie przetwarzać półprodukty stalowe, ograniczając się do mosiężnych.

Najpopularniejszą maszyną z tego zakresu jest Wenxing 100E. 100E jest modelem frezarki kopiującej z dwoma frezami i składa się z dwustronnego imadła mocującego, mechanizmów posuwu i obrotu, napędu i jednostki mocującej obrabiany przedmiot. 100E posiada poziome łoże i dlatego może pracować z długimi elementami, do zamków typu kastetowego.

Wenxing 100G jest rozwinięciem poprzedniego rozmiaru. Umożliwia obróbkę detali na zamki fińskie bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń. Model 100G różni się od poprzedniego modelu dwubiegowym napędem głowic frezujących, co zwiększa trwałość narzędzia roboczego. Konstrukcja mechanizmu zaciskowego została uproszczona, umożliwiając nie tylko powielanie, ale również kopiowanie.

Sprzęt turecki

Marka Kurt aktywnie promuje swoje produkty na rynku rosyjskim. Ze względu na swoją charakterystykę, maszyny Kurta są w stanie wykonywać tylko operacje kopiowania. Wyróżniają się one wysoką dokładnością kierunkową, ponieważ głowica robocza jest prowadzona w łożyskach tocznych i wyposażona w prowadnice kulkowe. Kurt oferuje również jako opcję zestaw narzędzi, który może być użyty do produkcji części systemu Mult-I-Lock. Obszar roboczy jest podświetlany, co zmniejsza obciążenie oczu operatora.

Pionowa powielarka kluczy Kurt PN80

Sprzęt produkcji krajowej

Rosyjska firma Peterkluch produkuje i sprzedaje urządzenia z mechanicznym napędem kopiarek do produkcji różnych wersji kluczy: pionowych, typu klasycznego, do zamków suwalskich. Istnieją również maszyny uniwersalne.

Elektronicznie sterowane kopiarki CNC umożliwiają obróbkę wykrojów z różnych metali i stopów. Zakodowane informacje mogą być wprowadzane za pomocą głowicy laserowej. Lewa ręka" wyróżnia się szczególnymi możliwościami technicznymi: przy obrocie wrzeciona o kąt ±90° sterowane programowo frezy wykonują nie tylko produkcję profili, ale także wszelkiego rodzaju prace grawerskie, ostrzenie narzędzi itp.

Wadą maszyn rosyjskiego producenta jest ich wielkość.