loader
Usuwanie pni

Usuwanie pniaków: Porady, Techniki i Metody

Mimo, że wycięcie drzewa może wydawać się dużym przedsięwzięciem, to w rzeczywistości jest ono proste w porównaniu z usunięciem pniaka. Usuwanie pniaków jest o wiele bardziej skomplikowane, dlatego zazwyczaj nie jest wliczone w koszt usunięcia drzewa. Z tego powodu wiele osób ma na podwórkach stare pniaki. Usuwanie pniaków nie jest łatwe, ale jest wykonalne. Pracę wykonasz szybciej i łatwiej, jeśli zastosujesz odpowiednie techniki i metody, a do dyspozycji masz kilka realnych opcji.

Powody, dla których warto usunąć pniak

Po przejściu przez kłopoty z usunięciem drzewa, nie ma sensu pozostawiać pniaka na miejscu. Kilka najważniejszych powodów, dla których warto usunąć pniaki z podwórka to:

Nikt nie lubi patrząc na podwórku i widząc stare pniaki kropki krajobraz. Wyglądają one jeszcze gorzej, gdy chwasty i inne rośliny zaczynają rosnąć na nich, co nieuchronnie dzieje się z czasem.
Zajmują cenną przestrzeń - Większość ludzi chce mieć jak najszersze, najczystsze podwórka, a pniaki naprawdę przeszkadzają.
Są niebezpieczne - Niektóre pniaki są oczywiste, ale inne są zakamuflowane przez trawę, chwasty i inne rośliny i stają się niebezpieczeństwem potknięcia. Nie ma nic gorszego niż ukąszenie palcem w stary pień drzewa.

Ocena pniaka drzewa

Niektóre pniaki są łatwiejsze do usunięcia niż inne i dlatego można stosować różne techniki. Bycie przygotowanym z wyprzedzeniem i wiedza o tym, jakich technik i metod użyć do jakiego rodzaju pracy, znacznie ułatwi Ci sprawę na dłuższą metę. Na przykład pniaki sosnowe są zwykle łatwiejsze do usunięcia niż pniaki z drzew liściastych. Korzenie drzew sosnowych są zazwyczaj szerokie, płaskie i stosunkowo płytkie, podczas gdy korzenie pniaków drzew liściastych są zazwyczaj długie i głębokie.

Co sprawia, że pniak jest łatwiejszy do usunięcia? Ogólnie rzecz biorąc, wiek i wielkość drzewa są najlepszymi wskaźnikami trudności w usuwaniu pniaków. Mówiąc prościej, im starszy jest pień, tym łatwiej go usunąć. Podobnie, małe pniaki są również łatwiejsze do usunięcia niż duże. Inną dobrą rzeczą do zapamiętania przed wyborem metody usuwania pniaków jest rozważenie całkowitej liczby pniaków, które muszą być usunięte. Czy naprawdę chcesz usunąć 100 pniaków ręcznie? Lub nawet 3? Ten przewodnik pomoże Ci zdecydować, które techniki i metody usuwania pniaków są odpowiednie dla Ciebie.

Usuwanie pniaka przez szlifowanie go z dala od siebie

Jeśli usunięcie pniaka ręcznie nie będzie działać i chcesz pozbyć się pniaka (lub pniaków) szybko, zawsze można wynająć szlifierkę i szlifować pniaka od siebie. Te ciężkie maszyny ważą około 1000 funtów, i można się spodziewać, aby zapłacić od 100 do 200 dolarów za wynajem jednego na jeden dzień (patrz nasz przewodnik do Stump Grinding Ceny i koszty) . Dlatego tylko ma sens finansowy, aby wykonać pracę samodzielnie, gdy istnieje kilka pniaków do usunięcia.

 • Oprócz szlifierki, będziesz potrzebował łopaty, motyki, piły łańcuchowej i grabi.
 • Użyj łopaty lub motyki, aby usunąć kamienie z otoczenia pniaka.
 • Za pomocą piły łańcuchowej należy odciąć jak największą część pniaka. Postaraj się wyrównać go do poziomu podłoża.
 • Przy pomocy dźwigni hydraulicznej należy unieść koło szlifierki na wysokość kilku centymetrów nad pniakiem. Po włączeniu urządzenia należy je opuścić na głębokość około 3 cali na pień. Przesuwać dźwignię z boku na bok.
 • Po zeszlifowaniu ściernicą na głębokość około 4 cali, należy przesunąć ją do przodu. Powtarzaj ten proces, aż cały pień znajdzie się co najmniej 4 cale pod ziemią.

Należy pamiętać, że szlifierka do pniaków jest niebezpiecznym urządzeniem i że zawsze należy nosić odzież ochronną. Należy szczególnie uważać na noszenie okularów ochronnych lub gogli, ponieważ wióry drzewne i inne odłamki będą latać wszędzie. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś ze szlifierki do pniaków, warto, aby ktoś w wypożyczalni nauczył Cię, jak korzystać z maszyny, zanim przywieziesz ją do domu lub zamówisz jej dostawę.

Jeśli masz tylko jeden lub dwa pniaki, profesjonalna firma będzie prawdopodobnie tylko opłata około 100 dolarów do 200 dolarów, więc to może być sposób, aby przejść w tych okolicznościach. Jako dodatkowy bonus, wiele firm będzie wywozić kikut też.

Metoda #1: Jak usunąć pniaka ręcznie

Ludzie, którzy nastawiają się na usuwanie pniaków ręcznie często idą na to zły sposób. Aby zrobić to z powodzeniem, trzeba mieć do czynienia z relatywnie małym pniakiem. Jeśli pochodzi on ze starszego lub chorego drzewa, to również bardzo pomaga.

Aby samodzielnie usunąć pień, należy dysponować odpowiednimi narzędziami. Potrzebne będą: piła łańcuchowa lub piła do okrzesywania, kilof, łopata, pręt do kopania, siekiera, samochód z napędem na cztery koła i łańcuch.

Wykonaj poniższe czynności, aby usunąć pień ręcznie:

 • Za pomocą piły łańcuchowej lub piły do okrzesywania usuń z pnia dolne gałęzie.
 • Usuń górną część pnia, ale pozostaw wystarczającą ilość, aby użyć jej jako dźwigni.
 • W razie potrzeby użyj łopaty, kilofa i drążka do kopania, aby odsłonić korzenie wokół pniaka.
 • Użyj węża lub spryskiwacza do spłukania brudu, aby odsłonić więcej korzeni.
 • Wytnij główne korzenie za pomocą siekiery.
 • Spróbuj popchnąć pień. Jeżeli odsłoni się więcej korzeni, przytnij je siekierą. Kontynuuj pchanie i ciągnięcie pnia, aż zostanie on całkowicie wyrwany z korzeniami.
 • Jeżeli pień nie chce ruszyć z miejsca, owiń go łańcuchem i podłącz do pickupa z napędem na cztery koła.
 • Na przemian powoli ciągnąć do przodu i cofać, aby poruszać pniem, aż zostanie wyrwany z korzeniami.

Metoda #2: Zabójca pniaków drzew i chemiczne usuwanie pniaków

Jeśli praca fizyczna nie jest dla Ciebie, zawsze możesz spróbować chemicznej trasy. Do chemicznego usunięcia pniaka potrzebna będzie wiertarka, piła łańcuchowa, saletra potasowa, siekiera i olej opałowy lub nafta.

Oto podsumowanie, jak usunąć pień za pomocą środków chemicznych:

 • Odetnij jak największą część pniaka za pomocą piły łańcuchowej.
 • Wywiercić 1-calowe otwory na obwodzie pniaka. Przesuń się do środka o około 3 lub 4 cale i wywierć kilka kolejnych otworów. Idealnie, te otwory powinny mieć głębokość od 8 do 12 cali, w zależności od wielkości pniaka.
 • Wywierć dodatkowe otwory wokół boków, tak aby spotkały się z innymi otworami, tworząc kąty 45 stopni.
 • Wlej do otworów dużą ilość azotanu potasu.
 • Wypełnij otwory wodą.
 • Odczekaj cztery do sześciu tygodni lub do momentu, gdy pień stanie się bardzo gąbczasty.
 • Użyj siekiery, aby rozbić gąbczasty pień.
 • Opcjonalnie: Nasyć pień olejem opałowym lub naftą i pozwól mu siedzieć przez kolejny tydzień lub tak.
 • Opcjonalnie: Zapal pniak i pozwól mu się palić i tlić, aż całkowicie zniknie.

Metoda # 3: Spal pniak drzewa

Powiedzmy, że ściąłeś drzewo na swojej posesji i wyczyściłeś wszystkie kawałki z wyjątkiem tego nieestetycznego pniaka. Zamiast próbować metod, które albo złamią Twój portfel, albo potencjalnie złamią Ci kręgosłup, możesz spróbować usunąć pień przez spalenie go.
Podsumowanie spalania pniaka Wskazówki

 • Wywiercić dziurę w środku pniaka około osiem do 10 cali głębokości.
 • Oczyść cały gruz z otworu.
 • Kontynuuj wiercenie otworów, pozostawiając około jednego cala odstępu między każdym otworem.
 • Wsyp azotan potasu do każdego otworu.
 • Wlać gorącą wodę do każdego otworu.
 • Kontynuuj wlewanie wody do otworów, aż azotan potasu się rozpuści.
 • Umieść złom drewna na wierzchu pniaka.
 • Podpal złom i poczekaj, aż pniak się zapali.
 • Użyj łopaty, aby rozbić duże korzenie lub kawałki pniaka, które pozostały.
 • Przynieś ziemię, aby wypełnić otwór w razie potrzeby.

Dowiedz się, jak spalić pień drzewa tutaj.

Metoda #4: Obrócić pień drzewa

Bardzo podobnie jak palenie pniaka drzewa, można również usunąć pniak przez gnicie go, a następnie wypełnienie otworu po zakończeniu procesu.
Podsumowanie wskazówek dotyczących gnicia pniaka

 • Wywierć otwory w pniaku na głębokość od 8 do 10 cali.
 • Wypełnij otwory substancją o wysokiej zawartości azotu.
 • Wlej wodę do każdego otworu.
 • Odłupywać kawałki, gdy pień stopniowo mięknie.
 • Wypełnij otwór brudem w razie potrzeby.

Pozbywanie się starych pniaków drzew

Pozbycie się szczególnie dużego pniaka może nie być łatwe. Miasto może nie odebrać go razem z pozostałymi odpadami z podwórka. Skontaktuj się z miastem, aby dowiedzieć się, czy będzie on odbierany. Jeśli nie, zapytaj, czy są jakieś dodatkowe opcje. W niektórych miejscach lokalne centra recyklingu przyjmują duże pniaki drzew.

Jeśli masz kilka pniaków do pozbycia się, może warto wynająć rębak do drewna, a następnie użyć wiórów do różnych projektów wokół podwórka. Jeśli jest to dozwolone w Twojej okolicy, możesz również spalić stare pniaki. Jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby najpierw przykryć je złomem drewna. Jeśli pniaki są szczególnie duże, ich całkowite spalenie może zająć dużo czasu.

Wiele firm będzie wywozić stare pniaki drzew za dodatkową opłatą lub wliczyć go w koszt usługi, więc upewnij się, aby zapytać przed zatrudnieniem firmy usuwania pniaków.

Jak zagospodarować przestrzeń

Po usunięciu pniaka wypełnij otwór warstwą ziemi, rozsyp nasiona trawy, a następnie przykryj go sianem z mulczem. Dobrze podlej i obserwuj postępy. Po pokryciu miejsca trawą można je zagospodarować według własnego uznania. Nawet jeśli zdecydujesz się po prostu zachować miejsce trawiaste i czyste, pokochasz o wiele lepszy wygląd swojego podwórka.

Wnioski

Jeśli masz zamiar usunąć jeden kikut z podwórka, może równie dobrze usunąć wszystkie z nich. Możesz wykonać tę pracę samodzielnie, ale należy rozważyć czas, koszty i wysiłek, które są zaangażowane starannie przed zrobieniem tego. Istnieje duża szansa, że trzeba będzie kupić lub wynająć narzędzia, aby dostać pracę, więc może ostatecznie być najlepiej niech profesjonaliści zrobić to zamiast.