loader
Wybór frezarki

Jak to zrobić: Zabieranie się do pracy przy szlifowaniu pni

Wielu klientów tęskni za płaskim, dobrze utrzymanym trawnikiem, ale jeśli ich podwórka mają kłopotliwe pniaki na drodze, estetyka może zostać odrzucona.

Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które eksperci od drzew zalecają podczas usuwania pniaków, a także dowiedz się, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas tego procesu.

Preferowana metoda

Dla Todda Burke'a, właściciela firmy Dave's Tree Services w Egg Harbor w stanie Wisconsin, szlifowanie pniaków to jedna z najczęściej wykonywanych usług w tej okolicy.

Chociaż może być wiele metod usuwania pniaków, z jego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem jest użycie sprzętu zaprojektowanego specjalnie do usuwania pniaków.

"Możesz walczyć z wieloma różnymi metodami, ale rzeczywista szlifierka pniaków będzie wykonywać pracę najlepiej", mówi Burke. "Ciężki sprzęt wykona pracę, ale nie jest to odpowiedź. Będziesz miał duży bałagan w ten sposób".

Dla swoich załóg Burke mówi, że mają dwa różne kikutery. Większy z nich jest ciągnięty za ich pojazdem i używany przy większych projektach, a drugi jest samobieżny i używany przy mniejszych projektach.

Burke mówi, że widział ludzi używających chemikaliów do usuwania pniaków i innych, którzy próbowali je spalić, ale mówi, że osobiście nigdy nie widział najlepszych rezultatów tych metod.

"To są domowe sposoby, które, jak można to nazwać, nie działają zbyt dobrze" - mówi Burke. "I oczywiście, masz właścicieli domów, którzy chcą zrobić to sami i iść w dół do sklepu ze sprzętem i wynająć małą ręczną wersję pniaka".

Jeśli pniaki są małe i są z odmiany miękkiego drewna, Burke mówi, że może to być skuteczne rozwiązanie dla właścicieli domów, którzy wolą robić własne usuwanie pniaków, ale jeśli pniak jest odmianą twardego drewna lub jest większy, nie będzie tak skuteczny.

"Słyszę, jak właściciele domów mówią cały czas, że sami zajmą się pniakiem, a ja mówię im: 'Cóż, jeśli to nie zadziała, nie krępujcie się zadzwonić do nas, a my zajmiemy się tym za was'", mówi Burke. "Dziewięć razy na dziesięć, ci ludzie oddzwaniają do nas. Inne metody usuwania pniaków po prostu nie są skuteczne".

Zanim uderzysz w teren
Przed rozpoczęciem procesu rozdrabniania pniaków Burke mówi, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa operatora. Numer jeden sposób Burke mówi, że ktoś może doznać obrażeń podczas szlifowania pniaka jest przez niewiedzę, co jest pod ziemią.

Burke mówi, że pierwszym krokiem w tego typu projektach jest skontaktowanie się z lokalnym wydziałem gospodarki komunalnej i zadzwonienie na Gorącą Linię Kopaczy, aby upewnić się, że wszystkie linie podziemne są wyraźnie oznaczone.

"Przed przystąpieniem do szlifowania pniaka upewniamy się, że na podwórku są wywieszone flagi lub na ziemi są namalowane znaki, gdzie znajdują się jakiekolwiek media, takie jak linia wodna, elektryczna lub gazowa" - mówi Burke. "To, czy ten pniak jest odpowiednio oznaczony pod kątem wszelkich podziemnych mediów, czy nie, jest twoim czynnikiem bezpieczeństwa numer jeden".

Kiedy Burke wykonuje lokalizacje lub e-lokalizacje, prosi o zaznaczenie 10 stóp wokół każdego pniaka, który ma zostać usunięty. Burke dodaje, że oznaczenie tych rzeczy nic nie kosztuje klienta ani wykonawcy.

Burke mówi, że musisz również upewnić się, że masz odpowiednio przeszkolony personel pracujący z Tobą przy tych projektach. Aby to zapewnić, Burke mówi, że w każdym z ich pojazdów znajdują się instrukcje bezpieczeństwa i karty bezpieczeństwa, a przed wyjazdem w teren przeprowadzają szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na całym sprzęcie.

"Nie chcesz wziąć innej osoby, która nie jest przyzwyczajona do tej maszyny, dać jej tylko dwusekundową instrukcję, jak to działa i kazać jej iść szlifować pniaki", mówi Burke. "Chcesz, aby operator był bardzo zaznajomiony z maszyną".

Nawet jeśli wszystko jest dokładnie oznakowane, Burke zaleca, aby zawsze mieć plan postępowania w przypadku, gdy dojdzie do uderzenia w linię.

"Powinny istnieć zasady i procedury bezpieczeństwa, aby wszyscy operatorzy zwałowarek byli świadomi tego, co powinni zrobić w razie sytuacji awaryjnej", mówi Burke. "Jeśli chodzi o pracę, bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, nie sądzę, że możesz być zbyt bezpieczny lub zbyt przygotowany".

Rozpoczęcie pracy
Po przybyciu na miejsce pracy Burke radzi, aby ustawić wokół pniaka barykadę bezpieczeństwa, aby zapobiec odrzutom gruzu do tyłu i uderzeniom operatorów.

Po ustawieniu barykad i założeniu odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej zaleca on wzięcie kilofa i obejście terenu wokół pniaka, aby sprawdzić, czy można coś wyrwać przed rozpoczęciem szlifowania.

Burke mówi, że popularnym wśród klientów powodem, dla którego należy usunąć pień, jest chęć poprawy wyglądu i układu podwórka. Pniaki mogą przeszkadzać w koszeniu i pielęgnacji trawnika, więc ich usunięcie i wypełnienie dziury może pomóc przywrócić przestrzeń do dawnej świetności.

Burke mówi, że podczas rozdrabniania pniaka należy upewnić się, że rozdrabnia się go na tyle głęboko, że cały kopiec jest rozdrobniony, co obejmuje korzenie i wszelkie zanieczyszczenia, które dochodzą do pniaka.

Burke mówi, że w wielu przypadkach klienci chcą usunąć pień, aby móc wykorzystać to miejsce dla innych roślin, a czasem chcą posadzić w tym miejscu nowe drzewo.

W takim przypadku Burke zaleca, aby nie sadzić nowego drzewa dokładnie w tym samym miejscu, w którym usunięto pień. Nawet jeśli proces ten został przeprowadzony dokładnie i prawidłowo, Burke mówi, że zawsze istnieje szansa, że pniak nie został zmielony na tyle głęboko, aby całkowicie usunąć pozostałości starych korzeni, które mogą przeszkadzać w rozwoju nowego drzewa. Zamiast tego zaleca zasypanie dziury i posadzenie nowych drzew w pobliżu tego miejsca.

Jeśli operatorzy nie czują się komfortowo, szlifując pniak znajdujący się blisko wyznaczonej linii, Burke sugeruje rezygnację z rozdrabniania pniaka za pomocą maszyn. W takim przypadku, Burke mówi, że można użyć piły łańcuchowej i wyrównać go tak blisko ziemi, jak to tylko możliwe, aby nie był tak nieestetyczny. Można też ręcznie wykopać dół obok linii energetycznej i użyć mechanicznej szlifierki, jeśli mamy pewność, że w ten sposób uda się usunąć pień.

"Gdy wiesz, że w tym miejscu możesz bezpiecznie szlifować, możesz rozpocząć szlifowanie pniaków, ale uważaj, aby nie wejść głębiej niż wykopałeś ręcznie" - mówi Burke. "Pniaki można rozdrabniać, gdy znajdują się w pobliżu mediów. Trzeba tylko zachować szczególną ostrożność".

Po zakończeniu projektu, Burke mówi, że najlepiej jest natychmiast oczyścić miejsce z wszelkich pozostałości, ponieważ będzie to znacznie łatwiejsze do usunięcia, gdy zrębki są lekkie i świeże. Następnie upewnij się, że dół jest całkowicie oczyszczony i wypełnij go świeżą warstwą gleby.