loader
Wybór frezarki

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze frezarki do pni?

Ponieważ usuwanie pniaków może być procesem pracochłonnym, czynniki te mogą pomóc w określeniu, jaki rodzaj sprzętu jest potrzebny, aby skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem

Jeśli użytkownicy szukają mocniejszej szlifierki do usuwania większych pniaków w trudnym otoczeniu, szlifierka do pniaków Toro STX 38 EFI jest dobrym wyborem, ponieważ jest zbudowana z myślą o trwałości w najtrudniejszych warunkach.

Jeśli użytkownicy szukają mocniejszej szlifierki do usuwania większych pniaków w trudnym otoczeniu, szlifierka do pniaków Toro STX 38 EFI jest dobrym wyborem, ponieważ jest zbudowana z myślą o wytrzymałości w najtrudniejszych warunkach.

Szlifierki do pniaków są niezbędnym narzędziem dla profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją drzew, właścicieli domów i wykonawców krajobrazu, a także jednym z podstawowych urządzeń używanych przez klientów chcących usunąć martwe, uszkodzone lub przerośnięte drzewa ze swoich podwórek.

Dla właścicieli wypożyczalni, wiedząc, jaki rodzaj szlifierki pniaka będzie korzystać klienta i ich projektu najlepiej jest ważnym czynnikiem. Istnieją dwa rodzaje, które użytkownicy mogą rozważyć do pracy - powszechnie używane kołowe szlifierki do pniaków z kierownicą i gąsienicowe szlifierki do pniaków z napędem ręcznym. Podczas usuwania pniaka lub wielu pniaków na danym obszarze, użytkownicy mogą mieć do czynienia z różnymi wiekami, gęstością i rozmiarami pniaków.

Ponieważ usuwanie pniaków może być niezwykle pracochłonnym procesem, poniższe czynniki, przedstawione przez Jaya Thakera, kierownika ds. marketingu w firmie Toro, mogą pomóc w doborze odpowiedniej szlifierki do operatora i zadania, które ma być wykonane z powodzeniem.

Kluczowe czynniki dotyczące pniaków

Wiek, gęstość i wielkość pniaków

Z reguły drzewa, które zostały ścięte niedawno, mogą być trudniejsze do rozdrobnienia. Drzewa mogą się także różnić gęstością, a niektóre pniaki mogą być gęstsze od innych, co z reguły ułatwia ich obróbkę. Widzisz, dlaczego gęstość i wiek muszą być brane pod uwagę? Teraz porozmawiajmy o wielkości. Chociaż mniejsze szlifierki mogą technicznie obsłużyć większy pień, najemcy będą musieli wziąć pod uwagę dodatkowy czas potrzebny do powolnego rozdrabniania dużego pnia. Jeśli masz do usunięcia większy pień, użycie większego urządzenia jest znacznie mniej praco- i czasochłonne. 

Głębokość frezowania

Jak głęboko chcesz szlifować pniaka poniżej poziomu, będzie również określić, jaki rodzaj szlifierki do pniaków należy rozważyć. Jeśli najemcy chcą szlifować głęboko poniżej poziomu, sugerowaną opcją są gąsienicowe szlifierki do pniaków. Jeśli jednak użytkownik chce zeszlifować pień o mniejszej średnicy zaledwie kilka centymetrów poniżej poziomu gruntu, może użyć kompaktowej szlifierki do pieńków z uchwytem. 

Gatunek drzewa

Należy zwrócić uwagę na gatunek ścinanego drzewa, ponieważ może to pomóc w określeniu czasu potrzebnego do rozdrobnienia pniaka. Pniaki z twardego drewna są zazwyczaj łatwiejsze do rozdrobnienia, ponieważ powstają z nich czyste wióry. Natomiast drzewa iglaste, takie jak sosna i cedr, mogą być bardziej czasochłonne, ponieważ bardziej miękkie drewno rozdrabnia się, a nie wiórkuje. 

Rodzaje frezarek do pniaków

Zanurzmy się nieco bardziej w dwóch stylach szlifierek pniaków. Zarówno kierownica na kółkach, jak i gąsienicowe szlifierki pniaków są przyjazne dla użytkownika. Niezależnie od tego, czy praca wymaga zastosowania szlifierki gąsienicowej, czy kierownicowej, upewnienie się, że urządzenie ma ostre zęby, zapewnia operatorom dobry czas w każdych warunkach. 

Kierownica na kółkach

Szlifierki do pniaków z kierownicą na kółkach mają kompaktowe wymiary, są łatwe w manewrowaniu i skutecznie rozdrabniają pniaki na mulcz. Ich dobrze wyważona konstrukcja i łatwe w obsłudze elementy sterujące zapewniają płynną pracę. Szlifierki do pniaków z kierownicą posiadają również wygodne uchwyty do podnoszenia ułatwiające transport oraz unikalne technologie cięcia, które łączą gładkie rozdrabnianie z łatwą konserwacją. 

Jeśli użytkownicy chcą uzyskać dostęp do pniaków w ciasnych miejscach, takich jak okolice domu lub miejsca, w których rośnie wiele drzew, warto rozważyć zastosowanie szlifierek do pniaków z kierownicą. W niektórych urządzeniach składane uchwyty umożliwiają kompaktowy transport w SUV-ie, samochodzie, ciężarówce lub minivanie. Jeśli podstawową potrzebą jest usuwanie pniaków nie tylko w łatwo dostępnych miejscach, ale także w miejscach trudno dostępnych, najbardziej praktyczna będzie kompaktowa jednostka, taka jak Toro SGR 6. Jeśli Twoją podstawową potrzebą jest usuwanie pniaków nie tylko w łatwo dostępnych miejscach, ale również w miejscach trudno dostępnych, najbardziej praktyczna będzie kompaktowa jednostka, taka jak Toro SGR 6.

Firma Toro

Gąsienicowa kosiarka pchana 

Z drugiej strony, gąsienicowe szlifierki pniaczkowe z napędem pieszym znacznie lepiej radzą sobie na nierównym terenie i są w stanie wykonać skomplikowane prace w krótkim czasie, ale często wymagają użycia przyczepy do transportu. Konstrukcja gąsienic w tych modelach lepiej rozkłada ciężar maszyny, dzięki czemu są one idealne do zastosowań domowych. 

Niektóre modele, takie jak STX 26 i STX 38 EFI firmy Toro, są wyposażone w technologie, które automatycznie dostosowują prędkość zamiatania w zależności od obciążenia koła, dzięki czemu ciężkie ładunki tnące nie obciążają silnika.

Jeśli użytkownicy szukają mocniejszej szlifierki do usuwania większych pniaków w trudnym otoczeniu, powinni poszukać modelu, który jest zbudowany z myślą o wytrzymałości w najtrudniejszych warunkach. 

Porady dotyczące korzystania z rozdrabniaczy do pniaków

Szlifierki do pniaków to świetny dodatek do projektu, ale wymagają one pewnych środków ostrożności. Obsługując szlifierki do pniaków, operatorzy muszą pamiętać, że będą one wyrzucać wióry. Jeżeli planują pracę w pobliżu konstrukcji lub innych obiektów, należy im przypomnieć o konieczności ich zabezpieczenia lub ochrony w jakiś sposób. Należy również zadbać o to, aby inne osoby znajdujące się w pobliżu szlifierki znajdowały się w bezpiecznej odległości i miały na sobie odpowiednie wyposażenie ochronne.

Oto kilka ważnych przypomnień: 

  • Noś sprzęt ochronny, aby chronić się przed latającymi odłamkami.
  • Ocenić odległość budynku od pniaka przy wyborze modelu do zastosowania.
  • Upewnij się, że na miejsce pracy nie wchodzą osoby postronne.
  • W przypadku osób, które po raz pierwszy korzystają z urządzenia, należy uważnie obserwować je i miejsce pracy.
  • Używając szlifierki do pniaków z kierownicą, nie próbuj jej przeciążać, używając zbyt dużej siły w dół, zamiatając zbyt szybko lub mieląc zbyt głęboko zbyt szybko. Najlepiej jest używać ruchu wymiatającego z boku na bok z głębokością jednego cala na przejazd.
  • Jeśli najemcy nigdy wcześniej nie obsługiwali dużej, gąsienicowej maszyny prowadzonej, będą musieli pamiętać o tym, jak używać maszyny na zboczach. Ważne jest, aby pracować na zboczach w górę i w dół z przodem maszyny skierowanym w stronę wzgórza, gdzie koło tnące jest cały czas pod górę.
  • I na koniec, jak zawsze, przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi.