loader
Usuwanie pni

Jak usuwać pniaki drzew

Pniaki drzew w ogrodzie można pozostawić tam, gdzie są, usunąć je samodzielnie lub zlecić profesjonaliście ich oszlifowanie. Which? Trusted trader, Simply Stumps, specjalizuje się w usuwaniu pniaków - Scott Howsfield podzielił się z nami korzyściami płynącymi z jego doświadczenia.

Lokalizacja pniaka
Poza tym, że pniak jest nieestetyczny, może być także niewygodnie zlokalizowany. Może uniemożliwić Ci na przykład łatwe przycinanie trawnika, co oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest jego usunięcie.

Z kolei pniak znajdujący się w pobliżu budynku lub ogrodzenia może być problematyczny, jeżeli drzewo ma rozległy system korzeniowy. W takich sytuacjach należy skontaktować się z profesjonalistą.

Rodzaj pniaka
Pniak pozostawiony sam sobie może być siedliskiem wielu chorób korzeni. Najbardziej znaną z nich jest grzyb miodowy. Ta choroba grzybicza wykorzystuje pień drzewa jako źródło pożywienia i może atakować inne drzewa i rośliny drzewiaste znajdujące się w pobliżu. Nie atakuje wszystkiego i jest częściej spotykana na drzewach, które są już słabe.

Grzyb miodowy
Drzewa podatne na grzyb miododajny to: jabłoń; brzoza; cedr; wiśnia (kwitnąca); cyprys; eukaliptus; leylandia; lilak; monkey puzzle; privet; orzech włoski; wellingtonia; wierzba.

Drzewa, które wykazują odporność na grzyb miododajny to: jesion; bambusy; buk; czeremcha zwyczajna; orzech czarny kalifornijski; akacja fałszywa; jodła pospolita; grab pospolity; jałowce; modrzew; jodła pospolita; dęby; grab pospolity; cis pospolity.

'Niektóre firmy zajmujące się usuwaniem pniaków drzew wyolbrzymiają zagrożenie grzybem miodowym, aby wywrzeć na klientach presję do usunięcia pniaka. Prawda jest taka, że jeżeli na drzewie znajduje się grzyb miodowy, trudno będzie się go pozbyć" - powiedział Scott. Kiedy już znajdzie się w ziemi, pozostanie tam nawet po usunięciu pniaka.

Usunięcie pniaka spowoduje jednak zmniejszenie ilości energii lub źródła pożywienia, z którego korzysta grzyb, co może spowolnić jego rozprzestrzenianie się".

Wielkość pniaka
Pięć cali lub mniejsza średnica

'Jeśli masz tylko mały pniak drzewa, o średnicy do pięciu cali, możesz spróbować go wykopać. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się pniaka - w ten sposób zostanie usunięta większość systemu korzeniowego, nie powinien on odrosnąć i pozostanie obszar, który można od razu ponownie obsadzić" - mówi Scott.

Użyj motyki. Można go kupić w sklepie dla majsterkowiczów za około 15 funtów. "Wygląda jak siekiera z kilofem, ale z jednej strony ma płaskie ostrze" - mówi Scott.

'Pniak powinien być pozostawiony wysoko, około czterech stóp, abyś miał trochę dźwigni. Trzeba będzie wyciąć korzenie wokół zewnętrznej części, a następnie wyciąć korzenie".

Średnica większa niż pięć cali

Zadzwoń do profesjonalisty zajmującego się usuwaniem pniaków.

'Wielu klientów prosi mnie o pomoc, ponieważ sami próbowali i nie byli w stanie tego zrobić. Może to być tylko pniak o szerokości jednej stopy, ale pod ziemią system korzeniowy może być rozległy, co sprawia, że jest to trudne zadanie.

Pniak, na którego usunięcie bezskutecznie próbujesz poświęcić cały weekend, może zostać oszlifowany w 10 minut przez profesjonalistę" - mówi Scott.

Powstałe w ten sposób wióry drzewne są zwykle pozostawiane i można je wykorzystać jako mulcz wokół ogrodu. Większość firm zajmujących się usuwaniem pniaków zabiera zrębki za dodatkową opłatą. Uszkodzenie podłoża jest minimalne.

Mity na temat usuwania pniaków drzew
Poszukiwanie w Internecie sposobów na samodzielne usuwanie pniaków drzew przynosi kilka sugestii, które są po prostu głupie, i inne, które są niezwykle niebezpieczne. Scott, który widział już wszystko, obala te mity:

1. Malowanie chemikaliami, aby pniak szybko zgnił
Scott mówi: "Istnieje mit o substancji chemicznej, którą można namalować na pniaku, aby przyspieszyć proces gnicia. Ten produkt nie istnieje. Podejrzewam, że jest on mylony z trucizną sprzedawaną w centrach ogrodniczych, która ma zabić pień i zapobiec ponownemu wystrzeleniu u podstawy".

2. Nawóz azotowy, który przyspiesza gnicie pniaka
Scott mówi: "Wywiercenie otworów w pniaku i wypełnienie ich nawozem azotowym może skrócić o 12 miesięcy proces, który trwa wiele lat".

3. Spalanie pniaka naftą
Scott mówi: "Kolejny mit! Próba spalenia pniaka powoduje, że staje się on "zaprawiony" (wysuszony i stwardniały). Zaprawiony pień jest trudniejszy do usunięcia przez profesjonalistę przez szlifowanie. Nie próbuj też, jak powszechnie zaleca się w Internecie, spalać pniaka przy użyciu nafty. Oprócz tego, że jest to niebezpieczne, nie będzie to skuteczne".

4. Używanie piły łańcuchowej do usuwania korzeni
Wiele osób kopie wokół pniaka, a następnie próbuje przeciąć korzenie piłą łańcuchową. Ostrze piły szybko się tępi, ponieważ nie jest przeznaczone do przecinania ziemi i w związku z tym nie przetnie korzenia. Jest to również bardzo niebezpieczna próba".

Ile kosztuje profesjonalne szlifowanie pniaków?
Profesjonalista zajmujący się szlifowaniem pniaków drzew użyje piły łańcuchowej, aby przyciąć pniak do pożądanej wysokości, a następnie maszyny z silnikiem, aby go rozdrobnić.

Minimalna opłata wynosi 60 funtów" - mówi Scott. W mojej okolicy za tę cenę obrobię pniak drzewa o wysokości do około 15 cali.

Wypożyczanie sprzętu do rozdrabniania pniaków
Możliwe jest wynajęcie maszyny do szlifowania pniaków za około 100 funtów dziennie, ale Scott tego nie poleca.

'Nawet jeśli maszyny, które znajdziesz w centrum wynajmu, są mniej potężne niż te używane przez profesjonalistów, są niebezpieczne. Ściernica przebije się przez wszystko, a maszyny mogą czasem wyrzucać kamienie, które mogą uszkodzić nieruchomość, a także zranić operatora.

Maszyny do rozdrabniania pniaków z wypożyczalni mogą nie być dobrze utrzymane i zazwyczaj nie są wyposażone w pełną odzież ochronną ani odpowiednie przeszkolenie" - dodaje Scott.

Ponadto mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty za dostawę maszyny oraz w przypadku konieczności uzupełnienia paliwa.

Jak wybrać profesjonalistę od rozdrabniania pniaków
Chociaż nie istnieje krajowe stowarzyszenie zrzeszające firmy zajmujące się rozdrabnianiem pniaków, wiele z nich jest zarejestrowanych w Aboricultural Association (Stowarzyszeniu Rolników)" - mówi Scott.

Należy pamiętać, że profesjonaliści zajmujący się szlifowaniem pniaków, którzy nie należą do Stowarzyszenia Branżowego, nie powinni być automatycznie dyskontowani, ponieważ koszty członkostwa mogą być zbyt wysokie dla małych, lokalnych firm.

Dobry fachowiec od szlifowania pniaków zada następujące pytania:

  • Jakiego rodzaju jest to drzewo?
  • Jaka jest średnica pniaka?
  • Czy pień jest na równym podłożu?
  • Czy pień znajduje się obok budynku?
  • Czy wokół pniaka jest wolna przestrzeń?
  • Jaki jest powód usunięcia pniaka?
  • Jakie są plany zagospodarowania terenu po usunięciu pniaka?
  • Czy jest dostęp dla maszyn?

Niektóre firmy zajmujące się usuwaniem pniaków mogą podać wycenę przez telefon, podczas gdy inne mogą preferować wizytę na miejscu i ocenę pniaka przed podaniem oferty.

'Unikaj profesjonalistów, którzy mówią, że użyją trucizny lub wykopią pniak ręcznie' - mówi Scott.

'Wystrzegaj się każdego, kto mówi, że zastosuje środek chemiczny, aby pniak zgnił w ciągu kilku miesięcy i nigdy nie płać nic z góry. Sprawdź też, czy specjalista od usuwania pniaków jest odpowiednio ubezpieczony".