loader
Porady

Przegląd systemów sufitów drewnianych

 

System sufitow

Jestem wielkim zwolennikiem stosowania sufitów podwieszanych (sufitów podwieszanych, sufitów z płyt akustycznych) w wykończonych piwnicach, ponieważ umożliwiają one łatwy dostęp do instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, które są zazwyczaj podwieszane do stropu powyżej. Wielu moich klientów wzdryga się, gdy sugeruję im takie rozwiązanie, ponieważ nie podoba im się wygląd standardowych płyt sufitowych, niezależnie od wzoru i faktury, które sugeruję. Byłem więc bardzo podekscytowany wypróbowaniem nowego produktu o nazwie WoodTrac Ceiling System na ostatnim projekcie biura w piwnicy.

Jak działa system sufitowy

System sufitowy WoodTrac działa w połączeniu ze standardowymi rusztami sufitów podwieszanych lub można go zainstalować bezpośrednio na suficie stałym (w tym artykule omówię tylko system podwieszany). Niezależnie od tego, czy chcesz odnowić istniejący sufit podwieszany, czy też instalujesz nowy sufit, będziesz potrzebował aluminiowego rusztu. System ten będzie działał z rusztami o szerokości 9/16″, 15/16″ i 1″, po prostu używając różnych klipsów mocujących. System WoodTrac zawiera następujące materiały:

  • 24″x24″ Wood Panels - Te panele drewniane siedzą na górze siatki zamiast tradycyjnych płytek akustycznych.Wall Moldings - Te listwy przypinają się do wsporników kątowych krawędzi sufitu podwieszanego. Listwy ścienne są dostępne w długościach 4′ lub 12′ i kilka profili krawędziowych.Prowadnice główne - Prowadnice główne są dostępne w długościach 4′ i 12′ i zatrzaskują się na dolnej części prowadnic głównych sufitu podwieszanego za pomocą prostych klipsów.Teowniki poprzeczne - Teowniki poprzeczne są dostępne w długościach 2′ i zatrzaskują się na dolnej części teowników poprzecznych sufitu podwieszanego za pomocą tych samych klipsów.Zestawy oświetleniowe - Jeśli używasz świateł w stylu "troffer", możesz zamówić zestaw oświetleniowy, albo 2'x2′ lub 2'x4′, który ładnie przycina tego typu oprawy oświetleniowe.

sufit

Montaż systemów sufitowych WoodTrac (wersja podwieszana)

Instalacja systemu WoodTrac jest dość prosta i jest to z pewnością projekt, z którym poradzi sobie każdy wykonawca i osoby o umiarkowanych umiejętnościach majsterkowania. W tym artykule założę, że aluminiowa siatka sufitu podwieszanego jest już zainstalowana. Postaramy się umieścić razem oddzielny artykuł na temat instalacji siatki, jak to jest inny wielki temat. Będziesz potrzebował kilku podstawowych narzędzi do tego projektu, w tym:

  • Tape MeasureMiter Saw - Możesz użyć dowolnej piły ukośnicy mocy lub nawet piły ręcznej z prostym miter box.Table Saw - Piła stołowa działa świetnie do cięcia w dół paneli krawędziowych. Można jednak użyć piły tarczowej, wyrzynarki, a może nawet piły ręcznej.

Krok 1 - Montaż listew przyściennych

Pierwszym krokiem w instalacji systemu WoodTrac jest montaż listew przyściennych wzdłuż obwodu pomieszczenia. Listwa przyścienna wykorzystuje prosty metalowy klips do zawieszenia listwy na ścianie pod kątem kratki sufitu podwieszanego. Klipsy ścienne są najpierw zatrzaskiwane w tylnej części listwy ściennej (klipsy są instalowane co kilka stóp), a następnie listwa ścienna jest przesuwana w górę wzdłuż ściany, tak aby klipsy wsunąć za kąt ściany, aż listwa jest szczelnie do dolnej części kąta ściany. Następnie klip jest wygięty na górze kąta ściany, która trzyma formowania bezpiecznie w miejscu.

Będziesz potrzebował piły ukośnej do cięcia listew na długość. Na rogach pokoju będziesz chciał wyciąć końce na ukos, aby uzyskać gotowy wygląd. Ponadto, na długich trasach ściennych większych niż 12′ będziesz chciał użyć połączenia szalikowego.

Krok 2 - Montaż listew bieżnika głównego

Następnym krokiem jest instalacja listew prowadnicy głównej do dolnej części prowadnic siatki głównej. Zmierz długość prowadnicy od czoła listwy przyściennej do czoła sąsiedniej listwy przyściennej i przytnij prowadnicę na długość za pomocą piły kątowej. Snap molding klipy do dolnej części siatki aluminiowej co kilka stóp (dokładny rozstaw jest wymieniony w instrukcji instalacji producentów). Na koniec podnieś główną listwę startową i zatrzaśnij ją w klipsach, które trzymają ją bezpiecznie na dole aluminiowej listwy startowej. W przypadku długich odcinków pomocna jest dodatkowa osoba, która pomoże przytrzymać listwę.

Krok 3 - Montaż listew poprzecznych

Po zamontowaniu wszystkich listew prowadnicy głównej, następnym krokiem jest zamontowanie listew poprzecznych. Te listwy są wszystkie wysyłane odpowiedniej długości, więc nie muszą być cięte dla każdego ze standardowych linii siatki 2'x2′. Będziesz musiał przyciąć poprzeczne trójniki dla obszarów płytek granicznych, które są mniejsze niż 2′. Podobnie jak w przypadku głównych prowadnic, klipsy formowania są zatrzaskiwane na dole aluminiowych trójników poprzecznych na każdym końcu, a następnie formowanie trójników poprzecznych jest po prostu zatrzaskiwane na miejscu.

Krok 4 - Montaż paneli drewnianych

Ostatni krok polega na zamontowaniu paneli drewnianych. Jeśli w Twoim suficie będą używane lampy wpuszczane, ważne jest, aby najpierw zainstalować te płyty. Zalecam zakup piły do otworów, która jest specjalnie dopasowana do opraw oświetleniowych (zaufaj mi, jest warta swojej ceny i zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu!). Po wycięciu otworu na oprawę oświetleniową, zainstaluj płytkę tak, aby znajdowała się na górze siatki. Następnie upuść oprawę oświetleniową do otworu od góry siatki. Następnie kontynuuj instalację wszystkich pełnowymiarowych paneli drewnianych 2'x2′ w pozostałych przestrzeniach.

Po wszystkie pełne panele są zainstalowane trzeba będzie wyciąć panele krawędzi do wielkości. Upewnij się, aby zmierzyć panele tak, że są one większe niż gotowy otwór, więc siatka może wspierać panel. Zalecam użycie piły stołowej do cięcia paneli, aby cięcia były proste i aby zmniejszyć prawdopodobieństwo odprysków na krawędziach.

System sufitowy WoodTrac jest świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów sufitów akustycznych. W przypadku tego projektu byłem w stanie zainstalować cały sufit w pomieszczeniu 12'x12' w nieco ponad godzinę. Przez część tego czasu miałem pomocnika, ale byłem pod wrażeniem łatwości instalacji. Zamówienie i dostawa materiałów była bardzo łatwa, a wszystkie materiały pojawiły się nieuszkodzone i w świetnym stanie.

Jestem bardzo zadowolony z wyglądu tego systemu sufitowego. Dodaje on bardzo miłego "bogactwa" do pomieszczenia i wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjne systemy płyt sufitowych. Ważne jest, aby zauważyć, że materiały nie są "prawdziwym" drewnem. Panele i listwy WoodTrac to MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości) pokryta laminatem papierowym. Mimo to, produkt wygląda moim zdaniem świetnie i jest z pewnością ułamkiem kosztów, jeśli próbowalibyście zbudować coś takiego z prawdziwego drewna, a nawet wtedy nie mielibyście takiego dostępu, jaki umożliwia ten system (dostęp do instalacji mechanicznych).

System WoodTrac dla tego projektu był około 4 dolarów za metr kwadratowy (tylko materiały), a cena ta nie obejmuje siatki. Siatka w tym projekcie kosztowała około 0,50$ za stopę kwadratową. Tradycyjny sufit podwieszany to koszt około 1$ za stopę kwadratową za materiały (w tym płyty). Podczas gdy produkt WoodTrac jest około 3 razy droższy niż tradycyjny sufit podwieszany, oferuje on bardzo miłe unowocześnienie, które jest o wiele tańsze niż niestandardowy sufit drewniany, który prawdopodobnie kosztowałby 15-25 dolarów za stopę kwadratową.