loader
Porady

Przegląd brzeszczotów do szlifowania

Ostrze piły szlifierskiej - recenzja

Ostatnio miałem przyjemność wypróbować nową brzeszczot do piły. Brzeszczot Final Cut jest unikalnym brzeszczotem z węglików spiekanych z tarczą szlifierską o ziarnistości 100 zamocowaną po obu stronach brzeszczotu. Brzeszczot został zaprojektowany do cięcia i szlifowania elementów wykończeniowych w tym samym czasie!

Ten naprawdę świetny pomysł pochodzi od stolarza, który próbował wyciąć i wyszlifować idealne skosy dla skomplikowanego projektu. Musiał przyciąć skosy, a następnie przeszlifować je pod dokładnie tym samym kątem, aby elementy połączyły się w idealne połączenie kątowe. Postanowił przymocować papier ścierny do ostrzy piły, a reszta to już historia.

Muszę przyznać, że kiedy widzę wynalazki takie jak ten, trochę się denerwuję na siebie, że nie wpadam na świetne pomysły jak ten! To jest naprawdę świetny pomysł, który działa tak dobrze, jak się wydaje.

Specyfikacja produktu

Final Cut oferuje dwa rozmiary brzeszczotów i kilka rozmiarów tarcz szlifierskich. Obecnie można dostać:

  • 10-calowy, 40-zębowy, 5/8″ trzpień z węglików spiekanych z tarczą szlifierską 100 grit.10-calowy, 80-zębowy, 1″ trzpień z węglików spiekanych z tarczą szlifierską 100 grit.Tarcze szlifierskie 100 Grit dla: 6-5/8″, 7-7/8″, 9″, 10-5/8″ i 11-1/4″ (rozmiary pasujące do większości tarcz pilarskich).

Ważne jest, aby zauważyć, że te dyski są specjalnie zaprojektowane do pracy z bardzo specyficzną grubością płyty brzeszczotu 0.070 i kerf 0.104. Inne brzeszczoty mogą działać, ale ich wydajność i trwałość może nie być tak dobra.

Ostateczna ocena cięcia

Testowałem 10-calowy brzeszczot w mojej przesuwnej pilarce kątowej Bosch. Zdecydowałem się wypróbować go w pilarce ukośnicy zamiast w pilarce stołowej, ponieważ pilarki ukośnicy używam znacznie częściej do przycinania niż pilarki stołowej.

piła

Użyłem brzeszczotu Final Cut do cięcia poprzecznego drewna cedrowego 1×10, którego używam do budowy ogrodu warzywnego. Przyciąłem również kilka dużych listew wieńczących z MDF-u, które zostały z projektu szafy wnękowej.

W obu przypadkach brzeszczot Final Cut spisał się bardzo dobrze. Byłem pod wrażeniem, jak dobrze brzeszczot radzi sobie z usuwaniem śladów zębów piły, które są typowe dla większości pił ukośnych. Ten brzeszczot naprawdę działa i zachowuje się tak jak mówi firma.

Ten innowacyjny brzeszczot wyróżnia się przy cięciu skomplikowanych skosów, takich jak listwy wieńczące. Tarcza szlifierska pozostawia niewiarygodnie gładką, ostrą krawędź wzdłuż profilu listwy wieńczącej. Po zsunięciu ze sobą dwóch ukośnic uzyskuje się bardzo ciasną szczelinę, która wygląda nawet lepiej niż ta wykonana nową tarczą.

Wnioski końcowe

Ogólnie rzecz biorąc, jestem pod wrażeniem tego nowego pomysłu na brzeszczot. Na pewno będę go trzymał zawieszony nad piłą do wykonywania skomplikowanych cięć. Będę go również używał, gdy będę musiał zdzierać materiał na pile stołowej, który chcę mieć naprawdę czystą krawędź. Zdecydowanie polecam ten brzeszczot każdemu, kto potrzebuje bardzo precyzyjnego cięcia pod kątem.

Chciałbym, aby ta firma spróbowała nawiązać współpracę z firmą produkującą brzeszczoty, taką jak Freud! Brzeszczot, który jest w zestawie wydaje się być dość standardowym brzeszczotem z węglików spiekanych. Jestem tak wielkim fanem brzeszczotów Freud, że byłbym naprawdę podekscytowany, gdyby tarcze szlifierskie mogły być dopasowane do niektórych popularnych brzeszczotów na rynku. Jeśli tak się stanie, myślę, że będzie to zabójcza kombinacja cięcia.