loader
Usuwanie pni

6 powodów, dla których powinieneś usunąć ten pniak

Kiedy wynajmiesz profesjonalną firmę zajmującą się usuwaniem drzew, będziesz musiał zdecydować, czy chcesz zapłacić za usunięcie pniaka.
Zanim zlecisz specjaliście od usuwania drzew wycięcie martwego drzewa na Twoim podwórku, musisz zdecydować, czy pracownik powinien również usunąć pień. Jeśli trudno Ci podjąć tę decyzję, weź pod uwagę następujące czynniki przy podejmowaniu decyzji o tym, co zrobić z pniakiem. 

1. Pniaki nie są ładne. Estetycznie rzecz biorąc, widok pniaka zdecydowanie nie jest atrakcyjny. Jeśli jesteś skrupulatny w swoim podwórku i krajobrazie, usunięcie pniaka jest tego warte.

2. Pniaki są niebezpieczne. Pniaki są niebezpieczne dla Twoich dzieci. Podczas biegania i zabawy na podwórku, mogą one nie szukać pniaka i potknąć się o niego. A jeśli potknie się sąsiad, to odpowiedzialność spada na Ciebie. Ponadto pniaki mogą uszkodzić kosiarkę, jeśli przypadkowo uderzysz w niego podczas koszenia trawnika.

3. Pniaki powodują wzrost nowych drzew. Czasami pozostawienie pniaka przyczynia się do powstawania nowych pędów, co może skutkować wieloma małymi drzewami rosnącymi wokół pniaka. Jest to nieestetyczne dla krajobrazu, a próba usunięcia jest dość kosztowna, ponieważ nowe pędy mogą wciąż powracać, a do ich całkowitego usunięcia mogą być potrzebne środki chemiczne. Te małe drzewka pobierają również składniki odżywcze z innych roślin znajdujących się w ich pobliżu, więc begonie mogą nie otrzymywać wszystkich potrzebnych im składników odżywczych.

4. Pniaki są kłopotliwe w manewrowaniu. Pozostałe pniaki drzew stają się uciążliwe i stanowią przeszkodę, którą trzeba omijać podczas pielenia lub koszenia trawnika.

5. Pniaki przyciągają owady. Pozostawienie pniaka na trawniku powoduje, że rozkładające się drzewo potrzebuje dużo czasu, aby całkowicie zgnić. Podczas rozkładu pniaki przyciągają chrząszcze, termity, mrówki i inne szkodniki żerujące na drewnie. Być może nie przeszkadzają Ci one w Twoim podwórku, ale w końcu mogą rozprzestrzenić się na Twój dom.

6. Pniaki zajmują cenną przestrzeń na podwórku. Zwłaszcza jeśli nie masz zbyt dużego podwórka, przestrzeń, którą tracisz z powodu pniaka i korzeni może zajmować dużo miejsca. Pomyśl tylko: możesz wykorzystać tę przestrzeń na kwietnik lub stół piknikowy.

Zazwyczaj trzeba będzie wydać dodatkowe pieniądze na usunięcie pniaków, ale może się okazać, że warto.