loader
Usuwanie pni

Bezpieczne usuwanie pniaków drzew: Wady i zalety różnych metod

Po ścięciu drzewa istnieje kilka metod, które można wykorzystać do przeprowadzenia ostatniego etapu, jakim jest usunięcie pniaka. W tym artykule przedstawimy zalety i wady niektórych z najczęściej stosowanych metod, a także ostrzeżemy Cię przed niektórymi mitami i łatwymi rozwiązaniami.

Chemiczne usuwanie pniaków drzew

Centra domowe i ogrodnicze sprzedają różne środki chemiczne, które obiecują bezpieczne i skuteczne usuwanie pniaków. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, zalecamy najpierw wykonać pracę domową, aby upewnić się, że produkt jest odpowiedni dla Twoich konkretnych potrzeb. To dlatego, że nie tylko istnieją produkty tam, że fałszywe roszczenia, ale są też rodzaje chemikaliów, które działają dla niektórych gatunków drzew i nie w ogóle dla innych. Tak więc, jak ze wszystkim innym w życiu, gdy coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, należy zachować ostrożność.

Chociaż chemiczne zabijanie drzew może wydawać się prostą opcją, ponieważ produkty te mają tendencję do sprzedawania się jako takie, w rzeczywistości istnieje wiele różnych metod stosowania środków chemicznych, z których każda wiąże się z własnym ryzykiem i różnym poziomem skuteczności.

Środki chemiczne są zwykle stosowane do gleby, wstrzykiwane do pnia przez wywiercone otwory, nakładane na świeże rany w drzewie lub rozpylane. Po zastosowaniu środków chemicznych może upłynąć do sześciu tygodni, zanim zaczną one działać, a jeśli za pierwszym razem nie zostały one zastosowane prawidłowo, może zaistnieć konieczność ich ponownego zastosowania.

Niestety, gdy właściciele domów decydują się na takie działanie bez pomocy profesjonalisty, mogą nieświadomie spowodować uszkodzenie pobliskiej roślinności. Może się to zdarzyć albo przez nieostrożne stosowanie lub dlatego, że korzenie drzew wiele razy stają się szczepione do innych roślin otaczających, więc kiedy trucizna jest wstrzykiwana do jednego może skończyć się zabijając cały obszar.

Ręczne usuwanie pniaków drzew

Chociaż ręczne usuwanie pniaków jest opcją bardziej przyjazną dla środowiska niż stosowanie środków chemicznych, wymaga ono bardzo ciężkiej pracy i, w zależności od wielkości drzewa, specjalistycznego sprzętu. Jeśli drzewo jest wystarczająco małe, pień można usunąć, kopiąc rów wokół jego obwodu i używając kilofa do pozbycia się głównego systemu korzeniowego. Natura jest jednak stworzona do samonaprawy, więc zazwyczaj trzeba uważać na pędy i wycinać je, gdy tylko są widoczne, aby pozbawić pozostałe korzenie energii potrzebnej do dalszego wzrostu.

Usuwanie pniaków drzew za pomocą ognia

Usuwanie pniaków drzew za pomocą ognia wymaga minimalnego sprzętu, ale może być niebezpiecznym przedsięwzięciem i czasami jest nieskuteczne, pozostawiając nieestetyczny, spalony pień, z którym trzeba się uporać po próbie usunięcia go tą metodą.

Aby usunąć pniak za pomocą ognia, należy wywiercić w nim duże otwory i wlać do nich naftę lub olej opałowy. Niech paliwo siedzi przez minimum dwa tygodnie, a następnie upuść zapałkę do jednego z otworów. Gdy mecz jest upuszczony, kikut będzie się tlić przez wiele dni, więc upewnij się, że liny off obszaru, aby zapobiec dzieci lub zwierząt domowych z bycia uszkodzony. Proces ten jest jeden, że wiele kodów przeciwpożarowych w miastach nie pozwalają, więc może chcesz sprawdzić z lokalnym radzie, aby zapobiec grzywny.

Głodzenie drzewa

Aby zagłodzić drzewo i przyspieszyć proces rozkładu, stosuje się proces zwany opasaniem. Polega on na usunięciu ochronnej warstwy kory oraz od 1,5 do 4 cali żywych komórek znajdujących się pod spodem. Proces ten jest bezpieczniejszy niż stosowanie środków chemicznych lub ognia, ale nie zawsze jest skuteczny. Wymaga też specjalnego sprzętu i może trwać od kilku miesięcy do roku lub dłużej, zanim zacznie przynosić efekty, pozostawiając czas termitom i innym szkodnikom na wprowadzenie się i zasiedlenie umierającego drzewa.

Szlifowanie pniaków drzew

Zatrudniając profesjonalistę do usunięcia pniaka przy użyciu dużego sprzętu zwanego szlifierką do pniaków, można mieć pewność, że zostanie on usunięty bezpiecznie i skutecznie. Szlifowanie pniaków jest również przyjazne dla środowiska, nie szkodzi pobliskiej roślinności i daje dodatkową korzyść w postaci świeżej ściółki do wykorzystania w ogrodzie.