loader
Porady

Jak wycinać Dados za pomocą frezarki górnowrzecionowej

Jak wycinać Dados za pomocą frezarki górnowrzecionowej

Cięcie Dados za pomocą frezarki górnowrzecionowej

W tym artykule chciałbym pokazać jak wyciąć listwy przy użyciu frezarki górnowrzecionowej. Metoda ta jest bardzo przydatna do wycinania otworów w bokach okładek książek. Byłoby bardzo trudno wyciąć te otwory przy użyciu pilarki stołowej, ponieważ element jest tak długi.

Jakiś czas temu napisałem artykuł o tym jak zbudować przyrząd do cięcia wgłębnego dla frezarki górnowrzecionowej. Zbudowałem ten przyrząd, aby móc wycinać dado w bokach okładek książek. Możesz zrobić jeden z tych przyrządów przy użyciu dowolnego złomu sklejki masz leżące wokół. I skończyło się na użyciu niektórych 3/4 "sklejki brzozowej, która została z niektórych półek szafy.

Szczegóły frezarki

Zasadniczo chcesz zbudować ramę w kształcie litery U, która jest nieco szersza niż skrzynka na książki. Dla mnie moja skrzynka na książki ma 12″ szerokości, więc zrobiłem przyrząd o szerokości 12 1/8″. Jak widać na zdjęciach trzy elementy są na stałe przykręcone do siebie. Czwarty kawałek jest utrzymywany w miejscu za pomocą 1/4″ śruby karetki, podkładki i nakrętki skrzydełkowe.

Kluczem do tego jig jest upewnienie się, że dwa kawałki boczne są BARDZO kwadratowe do trzeciej strony, kiedy je przykręcić. Jeśli boki nie są kwadratowe, nigdy nie będziesz w stanie wyciąć prostopadłych dados w obrabianym przedmiocie. Użyłem wiertła pilotującego do pogłębiania, aby wszystkie śruby stałe były zagłębione pod powierzchnią.

Utworzyłem dwa otwory w elementach bocznych. Szczeliny te pozwalają na dopasowanie czwartego elementu do różnych szerokości dados. Po zbudowaniu przyrządu należy ustawić go do cięcia wgłębnego, które ma być wykonane. Fajną rzeczą w tym przyrządzie jest to, że możesz wyciąć dado dokładnie takiej szerokości, jaką chcesz.

Większość sklejki nie jest dokładnie grubość, że nazywasz go. Na przykład, 3/4″ sklejki jest rzeczywiście 23/32″. Więc jeśli chcesz ładne ciasne dopasowanie na szczelinach trzeba wyciąć 23/32″ szerokości dados nie 3/4″. Aby uzyskać więcej informacji na temat grubości sklejki sprawdź: Thickness Of Plywood Panels.

Z tego przewodnika routera to jest naprawdę proste. Zmierz szerokość podstawy routera. Moja baza router zdarza się być 6 3/4 "w średnicy. Mam zamiar użyć 1/2 "prosto cięcia routera bit. Więc biorę 6,75″ - 0,5″ = 6,25″ (To jest blok dystansowy trzeba będzie). Wytnij blok dystansowy i ustaw go w przyrządzie. Teraz weź kawałek sklejki, którą próbujesz dopasować i ustawić go w przyrządzie, jak również. Pociągnij czwarty kawałek mocno do przekładki i sklejki, dokręcić nakrętki skrzydełkowe i usunąć wszystkie przekładki. Teraz masz prowadnicę routera ustawić do cięcia idealnie wielkości 23/32″ szerokości dado.