loader
Usuwanie pni

Sadzenie drzew: Zarządzanie przestrzenią i pielęgnacja nowych drzew

Sadzenie drzew: Zarządzanie przestrzenią i pielęgnacja nowych drzew

Sadząc nowe krzewy lub drzewa, trzeba znać najważniejsze zasady, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze. Choć większość właścicieli posesji zastanawia się nad rodzajem roślin, stanem gleby i pogodą, nie bierze pod uwagę kwestii zagospodarowania przestrzeni. Jak twierdzą specjaliści od pielęgnacji drzew, drzewa potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć i dobrze się rozwijać. Warto pamiętać o ich lokalizacji i uwzględnić takie elementy krajobrazu, jak mury oporowe, linie energetyczne i inne. Jeśli planujesz posadzić drzewa na swojej posesji, dowiedz się, ile miejsca potrzebują, aby zapewnić im zdrowie.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy sadzeniu drzew

Pamiętaj, że korzenie zajmują większą powierzchnię

W przypadku większości drzew korzenie sięgają około 2-3 razy dalej niż promień korony. Niektóre systemy korzeniowe, w zależności od warunków, mogą sięgać nawet pięciokrotnie. Oznacza to, że jeśli drzewo ma koronę o promieniu 10 stóp, korzenie będą rozchodzić się od pnia na odległość od 20 do 30 stóp, a nawet do 50 stóp. Chociaż głębokość korzeni zależy od rodzaju gleby, wiele korzeni znajduje się nie dalej niż kilka stóp pod ziemią. W większości gleb kilka stóp pod powierzchnią znajdują się skały lub twarda glina, które uniemożliwiają głębsze ukorzenienie.

Uwzględnij gatunek

Oprócz wysokości drzewa o tym, jak daleko będą się rozprzestrzeniać korzenie, decyduje także jego gatunek. Duże drzewa, takie jak wierzba płacząca, świerk pospolity, klon srebrzysty, klon pospolity, świerk pospolity i inne, należy sadzić w odległości co najmniej 100 stóp od rur kanalizacyjnych, budynków, kanałów ściekowych i innych konstrukcji.

Drzewa iglaste, takie jak świerk i sosna, są chętnie wybierane na trawniki, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Sadząc drzewa, należy także pomyśleć o domach sąsiadów. Upewnij się, że wybierzesz drzewo, które nie będzie rozprzestrzeniać swoich korzeni na ich posesję.

Pomyśl o przyszłych kosztach

Według ekspertów zajmujących się pielęgnacją drzew te błędy w sadzeniu drzew mogą w dłuższej perspektywie kosztować więcej pieniędzy:

 • Sadzenie drzew zbyt blisko domu lub innej budowli
 • Wybór drzewa, które jest za duże na Twoją posesję

Jeśli korzenie drzew uszkodzą mienie osobiste lub miejskie, a także infrastrukturę, koszty naprawy mogą być ogromne. Najlepiej jest myśleć przyszłościowo i podjąć kroki, które pozwolą uniknąć sytuacji, w których konieczne będzie skorzystanie z usług usuwania drzew. Ponadto sadzenie dużych drzew z niebezpiecznie zwisającymi konarami może obniżyć wartość nieruchomości przy odsprzedaży.

Określ, ile miejsca należy pozostawić

Wykwalifikowani arboryści zalecają, aby przed posadzeniem drzewa na działce zapoznać się z jego ostateczną wielkością podaną w specyfikacji. Pomoże to w podjęciu decyzji o najlepszej lokalizacji. Oto kilka podstawowych zasad rozmieszczania drzew, o których należy pamiętać:

 • Małe drzewa, takie jak krótkie drzewa iglaste i magnolie, potrzebują około 10 stóp wolnego miejsca.
 • Drzewa średniej wielkości, takie jak drzewa owocowe i brzozy, wymagają przestrzeni 20 stóp między sobą.
 • Między dużymi drzewami, takimi jak dęby, klony cukrowe, grusze kwitnące i inne, najlepiej jest zachować odstęp 30-50 stóp.
 • Drzewa agresywne, takie jak topole, wierzby i inne, mogą potrzebować nawet 100 stóp odstępu między sobą.

Odległość nad ziemią od budynków i innych drzew

Wiele drzew liściastych i zimozielonych osiąga zwykle wysokość 60-80 stóp. Jeśli posadzisz je obok domu, zwisające gałęzie mogą się złamać i spowodować szkody. Pamiętaj, aby sadzić drzewa o wysokości około 40 stóp w odległości co najmniej 15-20 stóp od domu, a większe drzewa trzymać dalej. Ponadto, aby cieszyć się pięknym podwórkiem i ogrodem, uwzględnij szerokość drzew przy ich rozstawianiu.

Pomyśl o świetle

Sadząc większe drzewo, weź pod uwagę, ile światła słonecznego będzie ono blokować i gdzie będzie rzucać cień. Zignorowanie tego faktu może wpłynąć na wzrost pobliskich roślin i sprawić, że posesja będzie wyglądać nieciekawie.

Teraz, gdy znasz już zasady sadzenia drzew, poznaj kilka wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.

Pielęgnacja nowych drzew

Podlewanie

Nowo posadzone drzewa wymagają więcej opieki, aby mogły przetrwać stres związany z nowym środowiskiem. Odpowiednie podlewanie jest niezbędne, aby zapewnić korzeniom odpowiednią ilość wilgoci. Przez pierwsze dwa tygodnie należy codziennie obficie podlewać młode drzewa. Następnie przez pierwszy rok podlewaj je raz w tygodniu.

Ściółkowanie

Ściółka pomaga nowym drzewom utrzymać temperaturę gleby, zatrzymać wilgoć i odstrasza chwasty. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas ściółkowania podwórka:

 • Wybierz najlepszą ściółkę dla swoich drzew.
 • Wokół pnia nanieś od 2 do 5 cali ściółki, tak aby odpowiadała ona strefie ociekania.
 • Za pomocą grabi odsuń ją na 2 cale od pnia, aby umożliwić właściwą cyrkulację powietrza.
 • Unikaj zbyt dużej ilości ściółki.

Przycinanie

Przycinanie drobnych uszkodzeń gałęzi jest niezbędne podczas sadzenia. Wykwalifikowani specjaliści oferujący usługi związane z drzewami zalecają jednak wstrzymanie się z przycinaniem młodych drzew przez rok. Wynika to z faktu, że przycinanie drzew w okresie wegetacji może ograniczyć ich potencjał wzrostu w następnym roku.

Nawożenie

W zależności od regionu warto zadbać o to, by drzewa były odżywiane co roku, wybierając dla nich odpowiednie nawozy. Należy stosować takie, które pomagają w równomiernym uwalnianiu składników odżywczych w czasie. Ponadto obserwując wzrost drzewa, upewnij się, że ma ono wystarczającą ilość składników odżywczych, aby dobrze się rozwijać i zachować zdrowie.

Profesjonalna pielęgnacja i konserwacja drzew

Oprócz wiedzy o tym, jak sadzić i pielęgnować drzewa, najlepiej zatrudnić wykwalifikowanych arborystów, którzy pomogą Ci stworzyć i utrzymać piękny ogród. Przed wyborem firmy zajmującej się pielęgnacją drzew weź pod uwagę jej reputację, doświadczenie i świadczone usługi.

Oferujemy najlepsze usługi sadzenia drzew w Toronto i na terenie GTA

W DreamWorks Tree Services oferujemy szeroki zakres usług związanych z drzewami, w tym sadzenie i usuwanie drzew. Nasi arboryści w Toronto zapewniają terminowe i niezawodne rozwiązania dla każdej potrzeby. Mamy wykwalifikowany personel i ekspertów w dziedzinie pielęgnacji drzew, którzy są na bieżąco z najnowszymi praktykami, aby robić to, co jest najlepsze dla Twoich drzew. Zrozumiemy Twoje potrzeby, ocenimy Twoją posiadłość i będziemy pracować nad maksymalizacją zdrowia i piękna Twoich drzew, zalecając doskonałe rozwiązania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych usług pielęgnacji drzew w Toronto, zadzwoń do nas pod numer 647-924-2627. Możesz także wypełnić nasz formularz online, aby uzyskać bezpłatną ocenę nieruchomości.

Przeczytaj także:

 • Co należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia drzew?
 • Przygotowanie podwórka do sadzenia drzew
 • Skonsultuj się z firmą świadczącą usługi sadzenia drzew, aby wybrać odpowiednie drzewa cieniste