loader
Porady

Jak zrobić pompę próżniową z kompresora powietrza

Sprężarka powietrza i pompa próżniowa mają ten sam system, który zachęca do przekształcenia sprężarki powietrza w pompę w razie potrzeby. Jeśli więc masz sprężarkę powietrza, ale potrzebujesz do niej pompy próżniowej, to dlaczego nie skorzystać z tej sztuczki? Ale najpierw musisz nauczyć się, jak zrobić pompę próżniową z kompresorem powietrza we właściwy sposób.

Zarówno kompresor powietrza, jak i pompa próżniowa zasysają powietrze z zewnątrz do wewnątrz. Tak więc przekształcenie kompresora powietrza w pompę próżniową nie tylko pozwoli Ci uporać się ze wszystkimi zadaniami związanymi z próżnią, ale także zaoszczędzić ciężko zarobione pieniądze. Po zakończeniu projektu można nawet ponownie wykorzystać urządzenie jako sprężarkę powietrza.

Podsumowanie artykułu

 • Wskazówki, jak zrobić pompę próżniową za pomocą sprężarki powietrza
  • Zrozumieć sprężarkę powietrza
  • Podłączanie węża podciśnieniowego
  • Zamocuj wąż PVC z końcówką
  • Wykonać otwór w obudowie
  • Ponownie zmontować sprężarkę powietrza
 • Kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wykonywania pompy próżniowej
  • Jak bezpiecznie używać pompy próżniowej
 • Różnice między sprężarką powietrza a pompą próżniową
  • Rodzaje kompresorów i pomp próżniowych
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące wytwarzania pompy próżniowej za pomocą sprężarki powietrza
  • Mam nadzieję, że wiesz, jak zrobić pompę próżniową za pomocą sprężarki powietrza

Wskazówki, jak zrobić pompę próżniową za pomocą sprężarki powietrza

Dziś ujawnimy skuteczną i szybką metodę, aby zrobić pompę próżniową z kompresorem powietrza. Co ważniejsze, proces konwersji jest dość łatwy i każdy może to zrobić bez uzyskania pomocy ekspertów. Pomimo tego, przewodnik zawiera wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pompy próżniowej i kilka pomocnych informacji.

Potrzebne narzędzia

Aby zakończyć proces, będziesz potrzebował wielu narzędzi. Ale nie martw się! Narzędzia te są w przystępnej cenie:

 • Śrubokręt
 • Nippery
 • Epoksyd wypełniony stalą
 • Rura z oplotem z PVC o średnicy ¼ cala
 • Nożyczki
 • Końcówka do węża ¼ cala
 • Zacisk węża
 • Rękawice do rąk
 • Osłona oczu

Zrozumieć sprężarkę powietrza

Po pierwsze, należy uzyskać podstawowe pojęcie o sprężarce powietrza i jej komponentach, czytając instrukcję obsługi producenta. Poznaj funkcje poszczególnych części. Nauka demontażu sprężarki powietrza ma zasadnicze znaczenie, ponieważ jest ona potrzebna do przekształcenia sprężarki powietrza w pompę próżniową. Do otwarcia sprężarki powietrza potrzebne będzie duże ciśnienie. Oto proces:

Zdejmij pokrywę sprężarki powietrza, szczypiąc ją. Większość sprężarek ma podobny mechanizm. Ale jeśli twoja sprężarka nie ma tej metody, postępuj zgodnie z instrukcją obsługi, aby zrobić to na swój własny sposób.

Teraz można zobaczyć pompę silnikową. Znajdź cylinder; jednak w większości sprężarek powietrza jest on umieszczony pod pompą. Być może trzeba będzie trochę popchnąć pompę silnikową, aby cylinder był widoczny.

Podłączyć wąż podciśnieniowy

Teraz przymocuj wąż podciśnieniowy ¼ cala do otworu w cylindrze za pomocą epoksydu wypełnionego stalą. Po uszczelnieniu otworów wlotowych należy zamocować króciec. Pozostawić połączenie na 1 dzień, aby wąż podciśnieniowy mógł się mocno przymocować do cylindra. Jeśli okaże się, że są mocno przymocowane, to przenieś jeden, w przeciwnym razie przymocuj je ponownie.

Zamocuj wąż PCV z końcówką.

Na tym etapie należy przymocować wąż podciśnieniowy do węża PVC ¼ cala za pomocą opaski zaciskowej. Opaska zaciskowa nie tylko połączy je ciasno, ale także zapobiegnie niepożądanemu wypadkowi. Możesz wykonać to zadanie bez użycia opaski zaciskowej, ale jest to wysoce zalecane.

Zrób otwór w obudowie

Teraz wytnij otwór w obudowie o podobnej szerokości jak wąż próżniowy, aby zapewnić proste i bezpieczne przejście. Zamocuj nipper do otworu i przeprowadź wąż podciśnieniowy przez otwór.

Ponowny montaż kompresora powietrza

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich zadań, należy pomyślnie przekształcić sprężarkę powietrza w pompę próżniową. Teraz należy zmontować sprężarkę powietrza i pompa próżniowa jest gotowa do dalszego użytku.

Kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wykonywania pompy próżniowej

Przekształcenie sprężarki powietrza w pompę próżniową to praca mechaniczna. Dlatego podczas pracy należy przestrzegać poniższych zasad:

 • Przed rozpoczęciem procesu należy założyć rękawice ręczne i ochraniacze na oczy.
 • Odłącz zasilanie wszystkich połączeń elektrycznych, aby zapobiec wypadkom.
 • Wybierz czyste miejsce pracy, aby wykonać ją sprawnie.
 • Używaj odpowiedniego typu węża o dokładnej średnicy.
 • Zabezpieczyć połączenie za pomocą zacisku do węży
 • Prawidłowo uszczelnić połączenie za pomocą epoksydu wypełnionego stalą
 • Po zakończeniu pracy ponownie zmontować sprężarkę powietrza w prawidłowy sposób.

Jak bezpiecznie używać pompy próżniowej

Podobnie jak w przypadku bezpiecznego tworzenia pompy próżniowej, należy ją również dokładnie obsługiwać. Przed użyciem pompy próżniowej należy prawidłowo ułożyć wszystkie przewody i sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Aby nie dopuścić do uszkodzenia niedawno zbudowanej pompy próżniowej, nie należy używać żadnych ostrych rozpuszczalników.

Aby chronić ubranie i ręce, podczas pracy należy używać odpowiedniego ochraniacza na pasek. Przed włączeniem pompy próżniowej należy sprawdzić rurę i w razie potrzeby wymienić ją. Na koniec należy umieścić pod pompą małą miskę, aby olej nie zabrudził tego miejsca.

Różnice między sprężarką powietrza a pompą próżniową

Sprężarki powietrza i pompy próżniowe mogą wyglądać podobnie, ale różnią się od siebie pod wieloma względami. Oprócz konstrukcji, oto kilka cech charakterystycznych:

Działanie sprężarki

Ze względu na sposób działania, sprężarka powietrza zazwyczaj przenosi gaz. Pobiera powietrze, podnosi jego ciśnienie w komorze i uwalnia je do operacji chemicznych i mechanicznych. Przeważnie nie może pracować z cieczami, ponieważ są one trudne do skompresowania.

Działanie pompy próżniowej

Pompa próżniowa przenosi moc mechaniczną za pomocą silnika. Może ona również transportować gaz i pracować z cieczami. Pompa próżniowa jest popularnym rozwiązaniem dla osób, które muszą transportować nieściśliwe ciecze.

Pompa próżniowa może utrzymywać ciecze o różnej gęstości, zawartości chemicznej, temperaturze i nie tylko. Jednak transportowanie cieczy w wysokich temperaturach jest dość ryzykowne. Pompy próżniowe pobierają powietrze z bliskiej lokalizacji, tworząc strefę niskiego ciśnienia.

Co ważniejsze, pompa próżniowa może pobierać powietrze zarówno z niższych, jak i wyższych źródeł i transportować je do dowolnego miejsca przeznaczenia.

Zastosowania

Zarówno sprężarka powietrza, jak i pompa próżniowa mają wiele zastosowań w handlu i gospodarstwie domowym. W domu pompa próżniowa jest używana w pralce do odprowadzania wody. Poza tym, samochody, statki i samoloty również używają pomp próżniowych. Wiele fabryk i zakładów przemysłowych wykorzystuje pompy próżniowe do nawadniania, górnictwa, kontroli powodzi i klimatyzacji. Zastosowanie medyczne, takie jak radioterapia, również wymaga pompy próżniowej do pracy.

Z kolei sprężarki powietrza są stosowane w lodówkach i kompresorach powietrza do użytku domowego. Stosuje się je również do pompowania powietrza do opon samochodowych, a samochody również posiadają system sprężarek. Sprężarka powietrza jest niezbędnym narzędziem dla przemysłu medycznego i przemysłowego, ponieważ potrzebują one systemów oczyszczania, utleniania i narzędzi pneumatycznych. Duży pojazd, taki jak pociąg, również potrzebuje sprężarki powietrza do obsługi hamulców i młota pneumatycznego.

Inne różnice

Najlepsze sprężarki powietrza i pompy próżniowe różnią się także ceną, mocą i pojemnością. Ogólnie rzecz biorąc, sprężarka powietrza wymaga większej mocy niż pompa próżniowa i jest nieco droższa. Sprężarki powietrza mogą przechowywać gaz pod ciśnieniem, podczas gdy pompy próżniowe nie mają zbyt wiele miejsca do przechowywania.

Rodzaje sprężarek i pomp próżniowych

Sprężarki powietrza występują w trzech różnych typach, w tym odśrodkowe, tłokowe i śrubowe. Sprężarki odśrodkowe działają na zasadzie sprężania dynamicznego i mają większą wydajność. Poza tym, jest to bezolejowa sprężarka powietrza. Sprężarka tłokowa wykorzystuje tłok w cylindrze i może utrzymywać powietrze pod ciśnieniem do momentu, gdy jest ono gotowe do dalszego użycia. Sprężarka śrubowa wykorzystuje słomki spiralne, ma najwyższą wydajność i zapewnia cichszą pracę.

Z kolei pompy próżniowe dzielą się na dwie kategorie, w tym wyporowe i odśrodkowe. Pompa próżniowa wyporowa przenosi ustaloną ilość płynu i zapewnia stały przepływ przy stałej prędkości. Ponadto odśrodkowa pompa próżniowa wykorzystuje wirnik i może przyspieszać ciecz w celu przeniesienia mocy wejściowej na energię kinetyczną.

Często zadawane pytania dotyczące sposobu wytwarzania pompy próżniowej za pomocą sprężarki powietrza

Czy możliwe jest przekształcenie sprężarki powietrza w pompę próżniową?

Jeżeli posiadasz sprężarkę powietrza, to możesz ją łatwo przekształcić w pompę próżniową. Jest to prosty proces i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze wydane na zakup nowego urządzenia. Omówiliśmy proces krok po kroku, jak przekształcić sprężarkę powietrza w pompę próżniową.

Ile czasu potrzeba, aby sprężarka powietrza wytworzyła ciśnienie?

Sprężarka powietrza może zazwyczaj potrzebować około 2-5 minut na wytworzenie ciśnienia. Nie jest to długi czas. Co ważniejsze, jeśli sprężarka powietrza ma większą moc CFM, szybciej wytworzy ciśnienie.

Czy można bezpiecznie pozostawić powietrze w sprężarce powietrza?

Tak, można pozostawić powietrze w sprężarce powietrza, ponieważ jest to całkowicie bezpieczne. Do regularnego użytku, pozostawienie pełnej sprężarki powietrza jest dobre. Ale jeśli musisz przechowywać sprężarkę powietrza przez dłuższy czas, lepiej jest ją opróżnić i dezaktywować.

Mam nadzieję, że wiesz, jak zrobić pompę próżniową z kompresorem powietrza.

Pompa próżniowa jest wielofunkcyjnym narzędziem, a stworzenie własnej maszyny może przynieść ogromne korzyści. Tak więc, uczenie się, jak zrobić pompę próżniową z kompresorem powietrza będzie zarówno zaoszczędzić dodatkowe dolary i pozwala obsługiwać wszystkie rodzaje zadań pompy próżniowej.

Ale nie można używać tego narzędzia do celów komercyjnych, takich jak sektor spożywczy i medyczny. Oprócz tych, mamy oferowane łatwiejszy proces z instrukcjami krok po kroku, dzięki czemu można zastosować proces wygodnie i radzić sobie z regularnych zastosowań pompy próżniowej.